Комунікат 5 владики Діонісія Ляховича щодо богослужінь за участі вірних в часі Fase 2 в Італії

Комунікат 5 владики Діонісія Ляховича щодо богослужінь за участі вірних в часі Fase 2 в Італії

Делегат з усіма повноваженнями Апостольського Екзархату для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, преосвященний владика Діонісій Ляхович, у зв'язку з рішенням Уряду Італійської Республіки розпочати другу, полегшену фазу карантину, встановленого з причини пандемії коронавірусної недуги, та оголошенням норм, погоджених Урядом з Конференцією католицьких єпископів Італії, видав Комунікат V щодо богослужінь за участі вірних у храмах, при яких діють громади УГКЦ в Італії, який публікуємо нижче.

Відправи Святої Літургії з участю вірних у храмі Христа Царя при монастирі Головної управи Отців Василіян в Римі відбуватимуться в неділі, починаючи з 24 травня 2020 р., з дотриманням всіх державних і церковних приписів, зокрема щодо кількості учасників (яка буде обмежена, з огляду на обмежену площу храму) та діючих епідеміологічних норм. Час і кількість богослужінь залишаються без змін.

Комунікат V щодо богослужінь за участі вірних в часі Fase 2

Дорогі отці, богопосвячені особи та усі вірні!

Xристос Воскрес!

Останні місяці всі ми, священослужителі та вірні, переживаємо дуже болючий час. Раніше, з причин пандемії Covid-19, наші храми були зачинені, а тепер на нас чекає досить обмежений доступ вірних до церков. Проте не варто втрачати надії, всі ми будемо молитись, просити Господа, аби укоротив цей час і ми повернулись до звичного ритму життя.

Як знаємо, 7 травня Кардинал Gualtiero Bassetti, Президент Конференції єпископів Італії, Прем’єр-Міністр Giuseppe Conte та Luciana Lamorghese та Міністр внутрішніх справ Італії підписали протокол відновлення богослужінь за участі вірних. Тому по всіх наших спільнотах ми зобов’язані дотримуватися приписів цього документу.

Враховуючи особливості нашого візантійського обряду та звичаїв постановляємо таке:

1. Храм

Індивідуальний вхід у храм повинен відбуватися із запобіганням скупчення осіб та із дотримання приписаної урядовим декретом дистанції у півтора метра.

У відповідності до норми дотримання дистанції, священик повинен визначити максимальну місткість храму, враховуючи мінімальну дистанцію безпеки, що повинна бути рівна принаймні одному метру вбік та вперед/назад.

Для забезпечення правопорядку при вході та виході із храму, де теж повинна бути дотримана дистанція між людьми у 1,5 метра, закликаємо використовувати, при можливості, більше дверей. При цьому вони повинні бути обов’язково відчиненими, аби запобігти торкання ручок дверей вірними.

Слід постійно наголошувати вірним, що не можна входити у місця богослужінь, якщо у них спостерігаються симптоми застуди чи респіраторних захворювань або з температура тіла 37,5 і вище.

Також слід пригадати вірним, що в місця богослужінь не дозволено входити тим особам, які мали попередніми днями контакт із людьми, позитивними на SARS-CoV-19.

Потрібно подбати, наскільки це можливо, про вхід для осіб із обмеженою рухливістю, передбачуючи їм відповідні місця для участі у богослужіннях у відповідності до існуючих норм.

При вході до місць культу повинні бути у достатній кількості засоби дезінфекції.

Місця культу, включаючи захристію, як правило, повинні бути продезінфіковані після завершення кожного богослужіння через миття поверхонь відповідними антисептичими миючими засобами. Потрібно дбати також про максимальне провітрювання приміщень після кожного богослужіння.

2. Богослужіння

Там, де очікувана участь вірних доволі перевищуватиме максимальну дозволену присутність, рекомендується збільшити кількість богослужінь.

Особи, які входять на богослужіння, повинні обов’язково одягнути захисні маски.

Присутність повного хору – є недозволеною. Супроводжувати співом богослужіння може одна-три особи, але із дотриманням безпечної дистанції.

Щодо прислуги, то дозволяється присутність тільки одного паламаря, який обов’язково мусить бути в рукавичках та захисній масці.

Проскомидію слід звершувати одягнувши одноразові рукавички та захисну маску, продезінфікувавши перед цим руки та церковний посуд.

Святе Причастя роздається опісля того, як священик продезінфікував свої руки, одягнув одноразові рукавички та маску, покривши нею добре ніс та рот, та зберігає відповідну безпечну дистанцію. Одноразові рукавиці та маску слід одягнути вже перед роздробленням Агнця на Літургії.

Святе Причастя роздаємо, ВИКЛЮЧНО на руки вірних (потрібно звернути увагу, що це є вимога як цивільної, так і церковної влади Італії), а вірні повинні, в свою чергу, зберігати відповідну дистанцію та мати продезінфіковані руки. У залежності від обставин, святе Причастя священник може уділяти із солеї або підходивши до вірних.

Свята тайна Покаяння повинна уділятися у місцях просторих та провітрених (може бути навіть захристія), де буде забезпечене повне дотримання норм дистанції та конфіденційності даної Святої Тайни.

При цьому священик та вірні повинні завжди одягати маску.

Недільні пожертви, так звана “Таца”, не може збиратися під час богослужінь, але потрібно подбати про відповідні скриньки, при вході або у інших відповідних місцях, куди вірні зможуть вкинути пожертву.

У громадах, де є звичай ставити у храмі свічки-офірки, потрібно подбати про одну особу, котрій вірні, дотримуючись відповідної дистанції, вкажуть відповідну кількість свічок і ця особа, в одноразових рукавичках та масці, почергово запалить на підофірнику свічки в наміренні давшого. Відповідно пожертви мають бути складені до окремо призначеної скриньки.

Намірення за здоров’я чи померлих варто підготовити заздалегідь вдома на окремих карточках у конверті для того, щоб уникнути скупчення в храмі, і в Церкві вкинути їх в спеціально призначену скриньку в присутності визначеної особи.

Рекомендуємо священикам постійно наголошувати про заборону цілування та торкання руками ікон.

Під час карантину богослужіння добового кола та паралітургійні богослужіння звершувати без участі мирян, а в цій фазі карантину закликати вірних до участі у Божественній Літургії.

Там, де будівля не дозволяє дотримати відповідні норми даного Протоколу, може розглянутись можливість служіння на відкритому просторі, забезпечуючи гідність та збереження санітарних норм.

Окрім того пригадуємо про диспензу від припису обов’язку брати участь у Літургії з причини віку та здоров’я. У зв’язку з різними розмірами храмів, участь у Літургії у будь-який день тижня вважається як виконання недільного обов’язку.

Заохочується до онлайн транслювання богослужінь, з огляду на тих, хто не може брати участі у недільній Євхаристії.

3. Відповідна комунікація

Кожен священник повинен донести до відома вірних зміст даного протоколу використовуючи ті засоби, які гарантуватимуть найкраще поширення інформації.

При вході у кожну церкву повинно бути вивішене повідомлення із даними приписами, в яких необхідно зазначити ключові елементи такі як:

• максимальне число тих, хто може вміститися в Церкві, відповідно до даних приписів;
• заборона входу тим, хто має симптоми застуди чи респіраторні симптоми, температуру 37,5 і більше, тим, хто недавно контактував із особами позитивними на SARS-CoV-19;
• обов’язок постійного дотримання дистанції при вході/виході до/із храму, гігієни рук, вживання відповідних засобів індивідуальної безпеки, починаючи від маски, яка покриває ніс і рот.

Доводимо до відома, що уповноважені органи Італійської Республіки впродовж перших тижнів мають обов’язок слідкувати за дотриманням всіх норм протоколу з боку священнослужитів та вірних. Незважаючи на обмеження карантину, життєва драма, спричинена цією пошестю, нас закликає до того, щоб передати благовіст надії та потіхи. Запевняємо вас, що наша Церква є разом з Вами, зокрема з тими, що потребують допомоги та духовної підтримки.

Благословення Господнє на Вас!

+ Діонісій,
Делегат Апостольського Екзархату зі всіма правами

Рим, 14 травня 2020 р.

Джерело: офіційний сайт Апостольського Екзархату www.chiesaucraina.it
Світлина з цього ж сайту.

Close Menu