Храмове свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього і відзначення 400-ліття Чину в Бучацькому монастирі

Храмове свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього і відзначення 400-ліття Чину в Бучацькому монастирі

Середа, 2017-10-04    12:25:53 UTC+2    Новини

Цьогорічне свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього в Бучацькому василіянському монастирі й парафії, яка діє при монастирському храмі, (м. Бучач Тернопільської обл., Україна) відбувалося в рамах відзначення ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата.

Тому від п’ятниці 22 вересня тут розпочалися реколекції, які мали на меті приготувати чернечу спільноту й парафіян до цього свята. Крім Святої Літургії вранці о 7:30 год. та ввечері о 18:00 год., в будні тут служилася ще одна Літургія о год. 10:00, яка у п’ятницю супроводилася молитвами на оздоровлення та уділенням святої Тайни Оливопомазання; крім того, ввечері після Святої Літургії була молитва або інша програма за участю парафіяльних спільнот.

Реколекційні повчання, які виголошував о. Корнилій Яремак, ЧСВВ, порушували багато актуальних тем суспільного та церковного життя а також духовного зростання особи, відкликаючись до сторінок діяльності ченців василіян в минулому та наводячи приклади їхніх чеснот, гідних наслідування. Окремі дні були присвячені різним ділянкам праці Чину, серед яких: соціальне служіння, апостолят молитви, місійне служіння, виховничо-освітня й наукова діяльність. У ювілейній програмі брали активну участь члени спільнот, які діють при цій парафії.

У суботу 23 вересня тут відбувався Єпархіальний з’їзд «Апостольства молитви» та Руху «Матері в молитві», який розпочався Божественною Літургією об 11:00 год.

Вівторок, 26 вересня, Наукова академія «Віхами історії Василіянського Чину»

У рамках відзначення ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата у вівторок 26 вересня, напередодні свята Воздвиження, у м.  Бучачі відбулася наукова академія «Віхами історії Василіянського Чину». Цей захід, з ініціативи ченців Хрестовоздвиженського василіянського монастиря за сприяння міської влади, відбувся в актовому залі Бучацької міської ради за участю представників Національної академії наук України, вчених і викладачів навчальних закладів зі Львова, Бучача та інших міст.

Вступне слово на відкритті наукової академії мав преосвященний владика Дмитро Григорак, ЧСВВ, єпарх Бучацький УГКЦ, а після нього з вітальним словом до учасників та гостей звернулися міський голова Бучача п. Йосиф Мосціпан та ігумен Бучацького василіянського монастиря о. Теодор Нагорняк, ЧСВВ. В актовому залі були також присутні голова Бучацької районної держадміністрації п. Віталій Бебих та голова Бучацької районної ради п. Віталій Фреяк.

Після привітань розпочалася робота наукової конференції, модератором якої, був п. Степан Павлюк, академік Національної академії наук України, директор Інституту народознавства НАНУ. У вступному слові він започаткував тему духовної та соціальної місії Василіянського Чину в Україні, яку продовжили доповідачі. Першу доповідь мав п. Петро Шкраб’юк, доктор історичних наук та відомий український поет і прозаїк, який представив, на тлі історії Бучацького василіянського монастиря, нелегкий життєвий шлях француза за походженням, василіянина за покликанням о. Йосафата Жана, ЧСВВ. П. Роман Василик, професор, Заслужений діяч мистецтв України, Народний художник України, завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв, розкрив маловідомі та ще не повністю досліджені сторінки історичного походження чудотворних ікон Отців Василіян. Наприкінці першої частини наукової конференції ієромонахи Іриней Гумен, ЧСВВ, директор Бучацького колегіуму ім. св. Йосафата та о. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ, доктор богослов’я, викладач догматичного богослов’я при Василіянському інституті філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа В. Рутського у Львові-Брюховичах, представили тематику історії розвитку шкільництва при Бучацькому василіянському монастирі у період XVIII-XXI ст.

Після невеликого фуршету та музичного виступу місцевого інструментального ансамблю «Опус», програма наукової академії продовжилася обширним відеослайдовим представленням основних сторінок історії Василіянського Чину, про які розповів брат Яків Шумило, ЧСВВ, студент богослов’я Василіянського інституту у Брюховичах.

Доповідачі конференції, посилаючись на історичні події й факти, представили важливість історичної та сучасної ролі Василіянського Чину, як у церковній, так і національній дійсності. Завдяки таким спогадам про Бучацький василіянський монастир, пов’язаним з конкретними обставинами місця і часу, для наших сучасників стають тепер більш зрозумілими події, які не завжди адекватно сприймалися в буремні епохи останніх століть, передусім із-за їх ідеологічного використання противниками Церкви та Василіянського Чину. Слід пам’ятати, що в кожній епосі та за будь-яких обставин Господь Бог, який є Творцем всесвіту, будучи постійно присутнім в історії, завжди посилає вірному Йому народові своїх духовних провідників, які, немов старозавітній Мойсей, ведуть свій народ до щасливої майбутності.

Ця наукова академія, яка відбулася у м. Бучачі з нагоди святкувань ювілею 400-ліття Василіянського Чину, була для всіх її учасників добрим стимулом, щоб спільний духовно-інтелектуальний потенціал постійно опирати на вірності живій і тривалій Христовій науці, яка одинока є здатною зберегти і розвивати серед народу те цінне добро, що вже є віддавна закладене у нашому народі, лише потребує нашої спільної допомоги і нашого спільного свідчення живої віри.

Відзначення храмового свята у парафії Чесного Хреста Господнього

Велику Вечірню з Литією о 19:00 год. у вівторок 26 вересня відслужив о. Корнилій Яремак, ЧСВВ, а Утреню у сам день свята – о. Йоанікій Чверенчук, ЧСВВ, генеральний радник Василіянського Чину. Богослуження супроводжували своїм співом брати-студенти Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського у Брюховичах, які прибули на це свято.

У день свята Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього Архиєрейську Божественну Літургію о 12:00 год. очолив преосвященний владика Дмитро Григорак, єпарх Бучацький, з яким співслужили: генеральний радник о. Йоанікій Чверенчук, ЧСВВ, протоігумен Провінції у США о. Василь Салковський, ЧСВВ, ігумен Бучацького монастиря о. Теодор Нагорняк, ЧСВВ, настоятелі та ієромонахи василіянської Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні та єпархіальні священнослужителі.

У своїй гомілії владика Дмитро зосередив увагу учасників спільної молитви на почитанні Господнього хреста. Говорячи про Христову жертву, проповідник промовив: «Його смерть є нашим життям». Крім того, він відзначив роль хреста, як знаряддя відкуплення людського роду: «Хрест є знаряддям перемоги Ісуса над всяким злом, а той хто вірить у воскресіння Христа, той отримує життя вічне», – сказав проповідник. Далі архиєрей наголосив на жертвенній любові Бога, який запрошує кожного прийняти дар спасіння. А для цього потрібно повірити Господу, адже «увірувати в Господа – це прийняти Його у своє життя», – наголосив архиєрей. В цьому полягає шлях людини до спасіння, яке можливо осягнути гідним життям і вірністю своєму покликанню. Далі, роздумуючи над монашим покликанням, владика Дмитро відзначив роль ченців василіян у свідченні Євангелія словом та прикладом любові.

На закінчення Божественної Літургії, після подяк і «многоліття», лунав духовний гимн-молитва за Україну «Боже великий, єдиний». Завершилися святкування освяченням води та окропленням цією свяченою водою учасників свята.

Концерт духовної музики «Хресту твоєму поклоняємось, Владико»

Увечері 27 вересня о 17:30 год. в Районному будинку культури м. Бучача відбувся концерт духовної музики «Хресту твоєму поклоняємось, Владико» у виконанні солістів, камерного оркестру та хору лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Заслуженої академічної капели України «Трембіта» (м. Львів), диригент – Ірина Куриляк, ведуча концерту – Ярина Коваль. Цей виступ був реалізацією спільного проекту серії «Духовна музика України» Фундації «Андрей» та Заслуженої академічної капели України «Трембіта», автором проекту є пан Михайло Перун. За стараннями ігумена монастиря о. Теодора Нагорняка, ЧСВВ, та о. д-ра Прокопія Лотоцького, ЧСВВ, цей проект знайшов своє блискуче втілення під час ювілейних та відпустових святкувань Бучацького Хрестовоздвиженського монастиря.

Довідка

Історично, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, Заслужена академічна капела України «Трембіта», була заснована у 1891 році як хор «Львівський Боян», метою якого було створювати і розвивати українську культуру в жанрі хорової музики. З цього часу і до 1939 року хор успішно розвивав свою діяльність під керівництвом багатьох видатних діячів і диригентів, зокрема Анатоля Вахнянина (депутата Австрійського сейму від Галичини), композиторів Станіслава Людкевича та Миколи Колесси.

Восени 1939 року, з політичних міркувань, радянська влада припинила діяльність хору «Львівський Боян» і учасникам хору було запропоновано стати артистами Державної капели з новим ім`ям «Трембіта».

У період до 1990 року капела «Трембіта» щорічно дво- або триразово гастролювала теренами Радянського Союзу. Також цей період позначився системною співпрацею з львівськими композиторами Анатолієм Кос-Анатольським, Євгеном Козаком, Романом Сімовичем, Дезидерієм Задором та ін., і під їхнім творчим впливом формувався виконавський почерк колективу, розвиток якого здійснювали талановиті диригенти: Павло Муравський, Євген Вахняк, Володимир Василевич, Іван Лупол, Володимир Пекар, Ігор Жук.

З набуттям Україною державної незалежності розпочався новий етап діяльносі капели «Трембіта». У 1990 році колектив очолив Микола Кулик, створивши капелу у складі хору, оркестру та солістів. Репертуар збагатився великими кантатно-ораторійними полотнами, творами духовної музики східного обряду, що було заборонено виконувати раніше, та інструментальною музикою для оркестру. З цього часу розпочалися гастрольні турне до країн Західної Європи: окрім інших, лише до Німеччини відбулося понад 30 турне.

Окремо слід зазначити, що у листопаді 2001 року, на запрошення Блаженнішого Любомира кардинала Гузара, Отця і Глави УГКЦ, капела «Трембіта» підготувала концерт духовної музики у Римі, як знак подяки за візит Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну (ораторія Мар’яна Кузана «Неофіти» на слова Т. Шевченка, ораторія Олександра Козаренка «Страсті Господа нашого Ісуса Христа»).

Капела «Трембіта» розпочинає розвивати духовну музику України спільно з серією «Духовна музика України» Фундації «Андрей» (ораторія Віктора Камінського «Іду. Накликую. Взиваю…» на тексти проповідей митрополита Андрея Шептицького, ораторія Олександра Козаренка «Страсті Господа нашого Ісуса Христа», «Різдвяна Божественна Літургія», «Акафіст до Пресвятої Богородиці» для хору та оркестру Віктора Камінського, «Пасхальна Утреня» тощо). Також, пріоритетною серед творів української музики у виконанні капели «Трембіта» стає творчість композиторів Мирослава Скорика, Олександра Козаренка, Віктора Камінського, Мирослава Волинського. За створення мистецьких програм під керівництвом М. Кулика в період 1993-95 рр. колектив здобув Національну премію ім. Т. Шевченка.

У ХХІ столітті, за вимогою часу і вподобань публіки, «Трембіта» часто експериментує із створенням своїх програм, – до яких можна віднести ораторію Мирослава Волинського «Я Тебе кличу», яка була сценічно оформлена у рік вшанування 150-тих роковин митрополита Андрея Шептицького, проект «Пісня буде поміж нас» (муз. В. Івасюка), ораторію Мирослава Волинського «Totus Tuus – Весь Твій», «Ми ідемо вперед! » (до 70-річчя УПА), «Merry Christmas – Щасливого Різдва», – використовуючи естрадний інструментарій, велику кількість ударних інструментів, сучасне озвучування та освітлення своїх концертів. Також здійснено велику кількість звукових та відеозаписів, як в Україні, так і за її межами, зокрема телебаченням Данії, Німеччини (студія ZDF), Італії (студія RAI 3), Польщі та інших країн.

Інформація та світлини із сайтів osbm.in.ua та osbm-buchach.org.ua
Автори: о. д-р Прокопій Лотоцький, ЧСВВ, та прес-служба сайту osbm.in.ua

 

Close Menu