«Камертон Шашкевича», як іспит на духовність – з презентації книги Романа Лубківського

«Камертон Шашкевича», як іспит на духовність – з презентації книги Романа Лубківського

До 200-ліття з дня народження Маркіяна Шашкевича

Минулої суботи, 3 березня, у Львівському національному університеті ім. Івана Франка відбулась презентація книги відомого поета і перекладача, громадського і політичного діяча, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, одного з провідних дослідників життя і діяльності непересічного українця, правдивого інтелігента за суттю та, найперше, священнослужителя, отця Маркіяна Шашкевича – Романа Лубківського з уже визначальною назвою «Камертон Шашкевича».
Професорський і викладацький склад університету разом із ректором Іваном Вакарчуком, священнослужителі, письменники, сучасні знавці та пошановувачі таланту великого Сина своєї України того дня радо вітали автора.
У виступах генерального директора видавничо-виробничого підприємства «Місіонер» о. Климентія Стасіва, ЧСВВ (видавець книги); професора Дрогобицького університету ім. Івана Франка Михайла Шалати; голови Шашкевичівської комісії, кандидата історичних наук Феодосія Стеблія; письменника Левка Різника; члена-кореспондента Національної академії наук України, професора філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Миколи Ільницького; професора кафедри теорії літератури Михайла Гнатюка; кандидата філологічних наук Богдана Тихоліза; директора музею «Русалки Дністрової» Галини Корнєєвої йшлося як про значимість постаті отця Маркіяна Шашкевича, Будителя Галичини та всієї України, так і про потужний вклад Романа Лубківського у збереження і прославу імені сподвижника України. Зокрема, о. Климентій Стасів наголосив, що «Камертон Шашкевича» на день сьогоднішній, коли нація складає іспит на духовність та культуру, є визначальним, як і дух Маркіяна Шашкевича, підсилюючи підупалі людські серця.
Михайло Шалата назвав Романа Лубківського камертоном присутності Маркіяна Шашкевича у наш час.
Микола Ільницький, охарактеризувавши автора, як митця, есеїста і літературознавця; закцентував на пафосі життєствердження, провівши паралель із кволим тілом, але сильним духом Маркіяном Шашкевичем.
Гідно оцінили учасники заходу і ліричний відступ у ході презентації з піснями у виконанні Вікторії Підгірної та Стефанії Панькевич (Буська музична школа); «Веснянку» Шашкевича (Марта Заставна, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 93 м. Львова); «Псалми» М. Шашкевича та вірші з книги М. Лубківського (декламувала акторка Львівського національного драматичного театру ім. М. Заньковецької Олександра Люта).
Книга, присвячена 200-літтю з дня народження М. Шашкевича, побачила світ якраз у ювілейному, 2011 році, і ще до презентації заслужено посіла своє місце серед книг-переможців на минулорічному конкурсі «Найкраща книга ХVIII Форуму видавців», отримавши персональну відзнаку голови журі Мар’яна Лозинського.
Зацікавлений читач буде вражений і змістом книги, і оформленням, вибором кольору і унікальними фотографіями, багатством символізму і чітко вираженими словами поета і письменника коду української нації.
– Русь-Україна, козаки, свобода, «Ти не неволі син», – оті ключові слова Маркіяна Шашкевича, як і наскрізьна лінія у його житті і творчості про те, коли людина не вірить у Віщу силу (мається на увазі і Україну), вона буде розвіяна степами, є актуальними і сьогодні. Ось так підсумував презентацію своєї книги Роман Лубківський.
І значно сильніше: «Шашкевич мусить бути серед нас. Він нам політично необхідний саме зараз».

Галина МЕЛЬНИК
На знімку: під час презентації
Фото о. Йоакима Ковальчука, ЧСВВ

PS: книгу можна придбати у книжковому магазині «Місіонер»,  видавництва Отців Василіян, що на вулиці Б. Хмельницького 40 у м. Львові та у мережі книжкових магазинів «Є».

Close Menu