História basiliana revivida em Iracema – Відзначення в Ірасемі 400-ліття Василіянського Чину та 120-ліття місії у Бразилії

História basiliana revivida em Iracema – Відзначення в Ірасемі 400-ліття Василіянського Чину та 120-ліття місії у Бразилії

Понеділок, 2017-08-14    10:56:00 UTC+2    Новини

Нижче подаємо в українському перекладі та в оригіналі португальською мовою повідомлення про відзначення 400-ліття Василіянського Чину та 120-ліття василіянської місії у Бразилії, яке відбулося 5 і 6 серпня у парафії й монастирі Пресвятої Родини в м. Ірасемі, Бразилія.

В урочистостях взяли участь, крім митрополита Володимира Ковбича і представників різних василіянських монастирів у Бразилії, також голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ владика Петро Стасюк і о. Тарас Барщевський, які перебувають у Бразилії з нагоди проведення тут катехитичної конференції у м. Прудентополісі.

Відзначення в Ірасемі 400-ліття Василіянського Чину та 120-ліття місії у Бразилії

Продовжуючи урочисте відзначення ювілеїв 400-річчя заснування Василіянського Чину Святого Йосафата і 120-річчя його апостольської присутності у Бразилії, у днях 5 і 6 серпня 2017 року Провінція Святого Йосифа у Бразилії і парафія Пресвятої Родини в Ірасемі організували ще один гарний святковий захід, запросивши церковний провід Митрополії в Куритибі та представників 13-ти громад, які входять у склад парафії.

У суботу, 5 серпня, в другій половині дня, о. Василь Цимбалістий, ЧСВВ, журналіст та історик, організував встановлення дерев’яного хреста на місці, де знаходилася частина давнього хреста із церкви, зруйнованої внаслідок пожежі 62 роки тому.

О 18:00 год. відслужено Божественну Літургію португальською мовою, яку очолив Протоігумен Провінції о. Антоніо Роїк Собріньо, ЧСВВ. Виголосив проповідь о. Тарсикій Залуцький, ЧСВВ, редактор газети «Праця» та часопису «Місіонар». Проповідник і місіонер розповів з багатьма подробицями життя святого Йосафата Кунцевича і відзначив його величну місію в Церкві: пошуку єдності і віддання за неї власного життя – ідеалу, який повинен бути втілений і в житті його послідовників, організованих у Василіянський Чин Святого Йосафата. Під керівництвом студента богослов’я бр. Марка Хміловського, ЧСВВ, василіянські семінаристи з Куритиби й новики з Іваї прикрасили богослуження співом у чудовому виконанні.

У неділю о 7:00 год. ранку розпочалася відправа Утрені в головній парафіяльній церкві.

О 09:30 отці василіяни та місцева спільнота зустріли з привітаннями двох єпископів: Кир Володимира Ковбича, ЧСВВ, архиєпископа і митрополита Куритибського та Кир Петра Стасюка, єпарха Мельбурнського з Австралії, голову Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ. Одна з дівчат катехитичної школи привітала митрополита хлібом-сіллю.

Говорячи українською мовою, о. Василь Цимбалістий, ЧСВВ, зробив історичний огляд парафії Пресвятої Родини в Ірасемі, виділяючи особливо драматичні моменти пожежі, яка знищила церкву і василіянський монастир 1 травня 1955 року. Проте два основних символи були збережені: зображення Пречистої Богородиці з Люрду і святої Бернадети були перенесені до грота близько чотирьох годин перед трагедією. Грот був освячений, як було заплановано. Отці і брати василіяни та парафіяни глибоко відчували покров Божої Матері. «Ця трагедія стала поворотним моментом в історії Ірасеми. Вона означала залишення цінного, але болючого минулого, порожнечу в сьогоденні і невизначене майбутнє. Проте, долаючи цей удар, смуток і шок, громада Ірасеми не розчаровується: з Божим благословенням і під покровом Божої Матері вона розпочала будувати матеріально і духовно нову Ірасему», – сказав о. Цимбалістий, який підготував красиву брошуру з великою кількістю фотографій про історію Ірасеми, а в майбутньому опублікує повну історію.

Пан Леонід Чупіль, ревнитель Апостольства молитви, оголосив португальською мовою про початок урочистостей і вручив пам’ятні грамоти Протоігумену Провінції о. Антонію Роїку Собріньо, ЧСВВ, та парохові й настоятелеві василіянського монастиря в Ірасемі о. Антонію Назарку, ЧСВВ.

Коли священнослужителі увійшли до церкви, тут відбулося благословення оправи ікони Пресвятої Родини, яка знаходиться за вівтарем. Після цього відбувся похід з образами святих покровителів дочірніх церков усіх громад, які належать до парафії, та іншими релігійними символами, спочатку навколо церкви, справа наліво, далі йдучи Хресною дорогою і закінчуючись на Ясній горі.

Коли вийшли на гору, відбулося благословення хреста на місці, де віддавна знаходився хрест Святих місій. Коли всі прибули, розпочалася Божественна Літургія, яку очолив архиєпископ і митрополит Кир Володимир Ковбич, а з ним співслужили єпископ єпархії в Австралії Кир Петро Стасюк і священики: о. Тарас Барщевський, викладач богослов’я в Україні та Хорватії, о. Антоній Роїк Собріньо, ЧСВВ, Протоігумен Провінції у Бразилії, о. Теодор Галицький, ЧСВВ, судовий вікарій єпархії у Прудентополісі, о. Павло Сербай, ЧСВВ, канцлер цієї єпархії, о. Тарсикій Залуцький, ЧСВВ, редактор газети «Праця» й часопису «Місіонар», о. Теофіл Михалішин, ЧСВВ, директор Колегії святого Йосифа у Прудентополісі, о. Домінік Стареправо, ЧСВВ, магістр новиків в Іваї, о. Ювіній Ференц, парафіяльний сотрудник у Гварапуава, о. Сотер Сідляр, ЧСВВ, викладач FASBAM, Колегії святого Василія Великого в Куритибі, о. Жайме Фернандо Валюс, ЧСВВ, парох у Мафрі, о. Сергій Іванчук, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник у Мафрі, о. Мелетій Крайчий, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник у Понта Ґроссі, о. Антоній Назарко, ЧСВВ, парох і настоятель монастиря в Ірасемі, о. Василь Цимбалістий, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник в Ірасемі, о. Франціск Кохманський, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник в Ірасемі, о. Сінезій Стахів, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник в Ірасемі, о. Сергій Саплак, ЧСВВ, парафіяльний сотрудник в Ірасемі. Диякон Ромеу Смаш, виходець із спільноти Вокейроу, Куритиба, жваво виконував своє літургійне служіння. Канцлер митрополії о. Василь Ковбич, ЧСВВ, допомагав під час урочистої архиєрейської Літургії в якості церемонієра. Два новики з Іваї виконували служіння свічконосців. Прикрасив свято співом той самий хор, який співав попереднього вечора.

У своїй проповіді митрополит Володимир склав вітання присутнім представникам влади та Василіянському Чинові, з нагоди його ювілею. Як тему призадуми він представив шість визначних повчань святого Василія Великого, актуальних для нашого часу: 1) любити Біблію, основне джерело християнського вчення, богослов’я, віри, Церкви, богопосвяченого життя і християнського життя в цілому; 2) захищати правдиву віру, ортодоксію або, як говоримо сьогодні, католицьку віру, відважно і наполегливо; 3) богопосвячене життя, монаше або чернече, має розвиватися в Церкві і для Церкви; 4) богопосвячене життя має служити суспільству; 5) бути пророками і опозиціонерами в аморальному, несправедливому і корумпованому суспільстві; 6) оновлення Церкви та християнського життя повинне починатися зсередини, з духу, а точніше, з богопосвяченого життя, яке відтворює первісне євангельське життя перших християн, тобто першої єрусалимської громади, як про неї розповідають Діяння Апостолів.

Наприкінці Божественної Літургії, слово мав владика Петро, який нагадав важливіші з тих здобутків, які Чин дав нашій Церкві, наприклад, заснування Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії і Мирянського Інституту Катехиток Серця Ісусового, Святі місії, видавництва і школи. Протоігумен Провінції о. Антоній Роїк заохотив співбратів по Чину продовжувати з вірою, надією і любов’ю василіянську місію служіння Церкві, дбаючи також про нові покликання. Він скористався можливістю, щоб скласти подяку різним людям.

Після цього гості мали можливість спілкування в актовому залі. В ході цього спілкування були представлені короткі історичні нариси громад, які входять до парафії Пресвятої Родини в Ірасемі, починаючи з громади головної, матірньої церкви.

Щира вдячність і визнання василіянській парафії Пресвятої Родини в Ірасемі за її витривале змагання упродовж історії та за значення, яку вона відіграє в душпастирській і духовній динаміці Української Католицької Церкви у Бразилії!

Джерело і світлини: metropolia.org.br

*   *   *

História basiliana revivida em Iracema

Dando continuidade às festividades jubilares dos 400 anos de fundação da Ordem Basiliana de São Josafat e dos 120 anos de presença apostólica no Brasil, nos dias 05 e 06 de agosto de 2017, a Província brasileira São José e a Paróquia Sagrada Família de Iracema organizaram mais um belo evento celebrativo, convidando as lideranças religiosas da Metropolia e representantes das 13 comunidades que fazem parte da Paróquia.

Sábado, dia 05 de agosto, no período da tarde, o Pe. Basílio Cembalista, OSBM, jornalista e historiador, orientou os trabalhos de aterramento de um cruzeiro em madeira no local onde se encontrava parte do antigo cruzeiro da igreja que foi destruída pelo incêndio há 62 anos atrás. Com início às 18 horas, foi celebrada a Divina Liturgia em português, presidida pelo Superior Provincial Pe. Antônio Royk Sobrinho, OSBM.  O Pe. Tarcísio Zaluski, OSBM – redator do Jornal Pracia e da Revista Missionário proferiu a homilia. O pregador missionário narrou em ricos detalhes a vida de São Josafat Kuntsevicz e destacou sua elevada missão na Igreja em buscar a união e por ela entregar sua própria vida, ideal que deve se encarnar em seus seguidores, integrados na Ordem Basiliana de São Josafat. Sob a direção do estudante de Teologia Ir. Marcos Chmilouski, OSBM, os Seminaristas Basilianos de Curitiba e os Noviços de Ivaí se encarregaram do canto, muito bem executado.

Domingo, com início às 7 horas, foram celebradas as Matinas na igreja matriz.

Iniciando às 09 h 30 min, os Padres Basilianos e a Comunidade local prestaram homenagem aos dois Bispos presentes: Dom Volodemer Koubetch, OSBM – Arcebispo Metropolita e Dom Petró Staciuk – Eparca na Austrália e Presidente da Comissão Patriarcal de Catequese da UGCC. Uma catequizanda saudou o Metropolita com pão e sal.

Falando em ucraniano, o Pe. Basílio Cembalista, OSBM fez um apanhado histórico sobre a Paróquia Sagrada Família em Iracema, destacando principalmente os momentos dramáticos do incêndio que dizimou a igreja e o convento basiliano no dia 01 de maio de 1955. Porém, dois grandes símbolos ficaram preservados: a imagem de Nossa Senhora de Lourdes e de Santa Bernadete foram transferidas para a gruta cerca de quatro horas antes da tragédia. A gruta foi consagrada como havia sido programado. Os Padres e Irmãos Basilianos e os paroquianos sentiram profundamente a proteção da Mãe de Deus. “Esta tragédia serviu de marco divisório da história de Iracema. Deixou para trás um rico, mas dolorido passado, um vazio no presente e um futuro incerto. Contudo, superado o impacto, a tristeza e o abalo, a comunidade de Iracema não se desesperou: com a bênção de Deus e sob a proteção da Mãe de Deus começou a construir material e espiritualmente uma nova Iracema”, relatou o Pe. Cembalista, que preparou uma bonita brochura com muitas fotos sobre a história de Iracema e no futuro publicará a história completa.

O Sr. Leonides Chupel, zelador do Apostolado da Oração, anunciou a solenidade em português e introduziu a entrega de placas comemorativas: uma ao Superior Provincial Pe. Antônio Royk Sobrinho, OSBM e outra ao Pároco e Superior do Convento Basiliano em Iracema Pe. Antônio Nazarko, OSBM.

Somente os celebrantes adentraram a igreja, onde oficiou-se a bênção da moldura do ícone da Sagrada Família, que se encontra atrás do altar. Prosseguindo, formou-se a procissão com as imagens dos padroeiros de todas as comunidades pertencentes à Paróquia e outros símbolos religiosos, iniciando em torno da igreja, da direita para a esquerda, seguindo pelo caminho da Via-Sacra e finalizando no Monte Claro.

Chegando ao monte, foi abençoado o cruzeiro onde antigamente se localizava a cruz das Santas Missões. Quando todos se acomodaram, foi dado início à Divina Liturgia, presidida pelo Arcebispo Metropolita e concelebrada pelo Bispo Eparca da Austrália e pelos seguintes sacerdotes: Pe. Tarás Barstchevski – Professor de Teologia na Ucrânia e na Croácia, Pe. Antônio Royk Sobrinho, OSBM – Superior Provincial, Pe. Teodoro Haliski, OSBM – Vigário Geral e Judicial da Eparquia de Prudentópolis, Pe. Paulo Serbai, OSBM – Chanceler da Eparquia, Pe. Tarcísio Zaluski, OSBM – Redator do Jornal Pracia e da Revista Missionário, Pe. Teófilo Michalichen, OSBM – Diretor do Colégio São José em Prudentópolis, Pe. Domingos Starepravo, OSBM – Mestre de Noviços em Ivaí, Pe. Jovino Ferens, OSBM – Vigário Paroquial de Guarapuava, Pe. Soter Schiller, OSBM – Professor na FASBAM – Faculdade São Basílio Magno em Curitiba, Pe. Jaime Fernando Valus, OSBM – Pároco em Mafra, Pe. Sérgio Iwantchuk, OSBM – Vigário Paroquial em Mafra, Pe. Melécio Kraiczyi, OSBM – Vigário Paroquial em Ponta Grossa, Pe. Antônio Nazarko, OSBM – Pároco e Superior do Convento em Iracema, Pe. Basílio Cembalista, OSBM – Vigário Paroquial em Iracema, Pe. Francisco Kochmanski, OSBM – Vigário Paroquial em Iracema, Pe. Cenézio Stachiu, OSBM – Vigário Paroquial em Iracema, Pe. Sérgio Saplak, OSBM – Vigário Paroquial em Iracema. Vindo da comunidade de Boqueirão, Curitiba, muito prontamente, o Diácono Romeu Smach cumpriu sua diaconia litúrgica. O Chanceler da Metropolia Pe. Basilio Koubetch, OSBM auxiliou na procissão e na Divina Liturgia Solene Pontifical como mestre de cerimônia. Dois Noviços de Ivaí serviram como acólitos. O mesmo coral que cantou ontem à noite abrilhantou a celebração.

Em sua homilia, o Metropolita homenageou as autoridades presentes e a Ordem Basiliana pelo seu Jubileu. Como reflexão, apresentou seis grandes ensinamentos de São Basílio Magno para os tempos atuais: 1º – amar a Bíblia, fonte principal da doutrina, da teologia, da fé, da Igreja, da vida consagrada e da vida cristã em geral; 2º – defender a verdadeira fé, a ortodoxia, dizemos hoje – a fé católica, com coragem e persistência; 3º – a vida consagrada, religioso-monástica, deve ser estruturada dentro da Igreja e para a Igreja; 4º – a vida consagrada deve ter uma função social; 5º – ser profetas e contestadores dentro de uma sociedade imoral, injusta e corrupta; 6º – a renovação da Igreja e da vida cristã deve começar pelo seu interior, pelo seu espírito, e, mais precisamente, pela vida consagrada, que resgata a vida evangélica original dos primeiros cristãos, ou seja, da primeira comunidade de Jerusalém, como é narrada pelos Atos dos Apóstolos.

Ao final da Divina Liturgia, foi dada a palavra a Dom Petró, que lembrou as principais contribuições da Ordem à nossa Igreja, como, por exemplo, a fundação da Congregação das Irmãs Servas de Maria Imaculada e o Instituto Secular das Catequistas do Sagrado Coração de Jesus, as Santas Missões, as editoras e escolas. O Superior Provincial fez uso do microfone para animar seus correligionários a continuarem com fé, esperança e amor a missão basiliana de serviço à Igreja, incentivando também novas vocações. Ele aproveitou o ensejo para fazer vários agradecimentos.

Os convidados confraternizaram-se no centro de eventos. Durante a confraternização foram apresentados breves históricos das comunidades da Paróquia Sagrada Família de Iracema, iniciando pela comunidade da igreja matriz.

Agradecimentos e reconhecimentos à Paróquia Basiliana Sagrada Família de Iracema pela história de superação e pelo significado que tem na dinâmica pastoral e espiritual da Igreja Católica Ucraniana no Brasil!

Fonte: metropolia.org.br

Close Menu