Понеділок, 2018-06-11    11:06:28 UTC+2    Новини

Серед країн, в яких перебуває багато виходців з України та є численні громади Української Греко-Католицької Церкви, визначне місце займає Португалія. Більшість українців у Португалії, – а вони серед іммігрантів у цій країні займають за чисельністю друге місце, після прибулих із Бразилії, – проживають в Лісабоні і його околицях, а також в інших більших містах цієї країни. Cтаном на 2012 рік, згідно з даними португальської міграційної служби, у країні офіційно перебували понад 44 000 мігрантів з України (за неофіційними даними ця цифра сягає майже 60 000).

Варто зазначити, що, на відміну від інших країн Європи, українці в Португалії, мабуть, у своїй більшості, перебувають сім’ями, завдяки сприянню влади цієї держави, яка подбала про поєднання сімей тих, котрі приїхали сюди спочатку як трудові іммігранти, а згодом вирішили залишитися надовше.

Українці, приїхавши до Португалії, не забули своїх традицій, культури, а головне, не втрачали віри в Бога. Вже від початку їхнього перебування на чужині, вони старалися хоча б у більші свята збиратися разом і, зрозуміло, відчували брак своєї Літургії, молитви, традицій, якими жили в Україні... Згодом вирішили написати лист-звернення до церковної влади Католицької Церкви у Португалії.

Бажаючи допомогти українцям греко-католикам у питанні організації церковного життя, у відповідь на їх письмове прохання, тодішній патріярх Лісабона Дон Жозе да Круж Полікарпо у 2000 році першим звернувся до Глави УГКЦ блаженнішого Любомира Гузара з проханням прислати українських священиків у Португалію для душпастирського служіння серед мігрантів-українців.

Отримавши листа від патріярха Лісабона, блаженніший Любомир звернувся до протоархимандрита Василіянського Чину Святого Йосафата о. Діонісія Ляховича, ЧСВВ, з проханням надіслати священика-василіянина в Португалію. Саме з цього моменту розпочинається історія василіянської спільноти в Лісабоні, а також душпастирська праця українських греко-католицьких священиків у Португалії, адже, крім отців василіян, спочатку двох, згодом ще кількох, до цієї країни прибули і єпархіальні священики.

На даний час отці василіяни мають у Португалії дві спільноти: у столиці країни м. Лісабоні, здійснюючи душпастирське служіння також і в поблизьких місцевостях, та в місці об’явлень пречистої Діви Марії – м. Фатімі. У Лісабоні перебувають чотири священики з Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні, а в Фатімі – один ієромонах із Провінції Святого Йосифа у Бразилії та один – із Провінції Святого Миколая в Україні. Деколи їм приходять на допомогу священики студенти із василіянського монастиря у Римі. Відповідальним за василіянську спільноту в Португалії є о. Микола Ярема, ЧСВВ.

Крім розвитку церковного життя, українці в Португалії подбали і про заснування громадської організації, Спілки Українців у Португалії (СУП), яка є неприбутковою асоціацією українських іммігрантів, національного рівня, створена на добровільних засадах у червні 2003 року і зареєстрована у Міністерстві Юстиції Португалії від 10.09.2003. Мета СУП – захист прав та інтересів іммігрантів та їх нащадків, що проживають або перебувають на території Португалії.

Спілка здійснює свою діяльність у суворому дотриманні власного статуту, португальських законів і Міжнародної декларації прав людини. При Спілці Українців, на всій території Португалії, включаючи острів Мадейра, відкрито 14 осередків і 8 українських суботніх шкіл.

27 травня в Лісабоні відбулося урочисте Святе Причастя

Безперечно, однією з найважливіших у дитинстві подій є для кожного християнина його перша свята Сповідь та урочисте святе Причастя, якими знаменується перехід від ще дитячого сприйняття Бога і Церкви до більш свідомого й осмисленого християнського життя. Разом з прийняттям цих святих Таїнств діти відновлюють хресні обітниці, зобов’язуючись пройти свій життєвий шлях в єдності з Богом й у вірному служінні Йому.

У неділю 27 травня 2018 року, свято Зіслання Святого Духа, у храмі святого Юрія м. Лісабона прийняли урочисте святе Причастя 13 учнів Катехитичної школи. Напередодні діти вперше у своєму житті приступили до святого Таїнства Сповіді, до якого ретельно готувалися під керівництвом катехита п. Оксани Болюх.

Святкову Літургію цього дня очолив отець Микола Ярема, ЧСВВ, відповідальний за василіянську спільноту в Португалії, адміністратор капеланств УГКЦ в Лісабоні. У своїй проповіді він, зокрема, наголосив, що свята Тайна Євхаристії є вершиною святих Таїнств Церкви. Також він закликав батьків бути прикладом для своїх дітей і допомогти їм зберегти свої серця чистими.

Нехай Господь благословляє всіх дітей та їхні родини. Бажаємо дітям, які прийняли урочисте святе Причастя, щоб їхні серця були завжди відкриті на Божу Любов і віднаходили радість у єднанні з Господом у святих Тайнах.

Мощі блаженної Йосафати Гордашевської перебували в м. Лісабоні та м. Фатімі

Увечері в п’ятницю 8 червня 2018 року, після Божественної Літургії о 19:30 год., та у суботу 9 червня зранку о 9:30 год. вірні мали можливість вшанувати і молитися біля мощей блаженної сестри Йосафати Гордашевської, СНДМ, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці в м. Лісабоні за адресою Rua Quirino da Fonseca, 2а, а в неділю 10 червня мощі цієї блаженної були виставлені для вшанування у храмі Успіння Пресвятої Богородиці в м. Фатімі.

Крім того, вірні мали можливість почути розповідь про цю блаженну слугиню Божу, співзасновницю Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії – першого в Українській Греко-Католицькій Церкві чернечого Згромадження (засноване в 1892 році у с. Жужель, тепер с. Жужеляни Сокальського р-ну на Львівщині, Україна), яке мало своїм завданням активну апостольську й катехитичну діяльність. Мощі блаженної Йосафати прибули з Рима, а привезли їх сестри служебниці Непорочної Діви Марії, на чолі з генеральною настоятелькою с. Софією Лебедович, СНДМ.

24 червня в Лісабоні відбудеться святковий концерт «Заспіваймо пісню»

У неділю 24 червня 2018 року українська греко-католицька громада в Лісабоні запрошує на святковий концерт «Заспіваймо пісню». У програмі – українські пісні й танці.

Концерт відбудеться о 14:30 год. за адресою: Estrada de Benfica 535, Escola Pedro Santarem, Lisboa Portugal (школа «Дивосвіт»).

Інформація та світлини із сайту Василіянського Чину в Португалії osbm.pt

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *