Середа, 2018-05-30    10:36:18 UTC+2    Новини

Кілька тижнів тому у видавництві «Місіонер» вийшла друком нова книга о. Климентія Стасіва, ЧСВВ, під назвою «Чернеча офіра Христові й Вітчизні». Видана до року ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата книга розповідає про новітню історію цього Чину в Україні й дає широку картину його стану від ліквідації Української Греко-Католицької Церкви після Львівського псевдособору 1946 року – аж до перших років ХХІ століття.

Книжка є даниною пам’яті тим двом поколінням василіян, які перенесли тягар переслідувань за Христову віру і приналежність до Католицької Церкви, але вистояли та були духовними провідниками свого народу і провісниками відродження Церкви, а згодом – будівничими її нового життя у вільній незалежній Україні. Завдяки тим отцям і братам василіянам, які прийшли до монастиря перед ІІ Світовою війною і вистояли в нерівній боротьбі з комуністичним режимом, передаючи віру й ідеал чернечого василіянського життя своїм наступникам, та тим другим, які, незважаючи на часи підпілля Церкви, відгукнулися на Боже покликання і були продовжувачами справи своїх попередників, Василіянський Чин в Україні зміг не тільки зберегтися, але й бути діяльним протягом усього часу катакомбної Церкви і зазнати нового відродження після легалізації УГКЦ у 1989 році.

Книга містить на початку вступні слова протоархимандрита Василіянського Чину Святого Йосафата о. Ґенезія Віомара та протоігумена Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні у 1988—1996 роках о. Василя Мендруня, а також авторську довідку про попередні історіографічні дослідження діяльності отців василіян в часи підпілля.

Зміст книги розкладений тематично на 4 розділи: два перших розповідають про стан Чину в період після ІІ Світової війни та про чернече служіння василіян в умовах підпілля; третій і четвертий розділи присвячені двом василіянським Провінціям в Україні – Найсвятішого Спасителя та Святого Миколая – і розповідають про відновлення монастирів і чернечого життя в них у різних регіонах України.

Для зручності читача в додатку подані біографічні дані ченців василіян, які пройшли період ліквідації УГКЦ та радянське підпілля (1940—1989 рр.), обширна добре структурована бібліографія та іменний покажчик згаданих у книзі осіб.

Це кольорове наукове видання обсягом 520 стор. формату 17,5 х 25 см містить численні дані та матеріали, зокрема світлини, які ще ніколи до цього часу не були опубліковані, – як з архівів обидвох василіянських Провінцій в Україні, так і з сімейних альбомів родин отців і братів василіян. Автор щедро використовує архівні джерела, опубліковані раніше книги, дослідження і статті в наукових та періодичних церковних виданнях, а також посилається на численні особисті інтерв’ю як з учасниками підпілля Церкви, так і з тими співбратами по Василіянському Чину, які вступили до нього в перші роки після легалізації УГКЦ.

Книга дресована науковцям, історикам, свідомим українцям та практикуючим християнам, а також усім тим, хто цікавиться історією Церкви.

Залишається подякувати автору за це цінне видання і побажати подальших успіхів у його науковій та літературній діяльності.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *