Середа, 2018-03-07    9:09:28 UTC+1    Новини

У четвер 1 березня 2018 року при кафедрі історії України Ужгородського національного університету відбувся семінар, присвячений оглядові життя й наукової діяльності отця Атанасія Пекаря, ЧСВВ (1.03.1922 — 28.09.2011), зокрема його «Нарисам історії Церкви Закарпаття».

Семінар був організований Провінцією Святого Миколая в Україні Василіянського Чину Святого Йосафата, у співпраці з кафедрою історії України Ужгородського національного університету та Інститутом історії Церкви Українського католицького університету.

Датою проведення семінару був обраний день народження о. Атанасія Василя Пекаря, 1 березня.

Модератором семінару, який складався з трьох доповідей та дискусії, був пан Олег Турій, директор Інституту історії Церкви УКУ.

На початку семінару з вітальним словом звернувся до учасників протоігумен Провінції Святого Миколая в Україні о. Андрій Белеканич, ЧСВВ.

Після цього були представлені три доповіді:

  1. Життєвий шлях та служіння о. Атанасія Пекаря, ЧСВВ (доповідач – о. Єронім Грім, ЧСВВ, ліценціат з історії Церкви, віце-ректор з навчальної частини ВІФБС)
  2. Нарис історії Церкви Закарпаття Атанасія Пекаря як науковий та навчальний доробок (доповідач – Віктор Кічера, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України УжНУ)
  3. Творча спадщина о. Атанасія Пекаря, ЧСВВ: масштаби і спрямування (доповідач – Володимир Мороз, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ)

Після доповідей розпочалася друга частина семінару, під час якої відбулося підбиття підсумків та дискусія.

Розпочав цю частину преосвященний владика Ніл (Лущак), ЧБМ, єпископ-помічник Мукачівської греко-католицької єпархії, який поділився з учасниками своїми думками стосовно семінару і самої постаті о. Атанасія Пекаря.

Опісля модератор семінару п. Олег по черзі надав слово учасникам дискусії згідно із програмою семінару. Виступили:

– Роман Офіцинський, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України УжНУ;
– Юрій Данилець, кандидат історичних наук, доцент, докторант кафедри історії України УжНУ;
– о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, ліценціат з історії Церкви, голова Місії «Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ»;
– о. Михайло Михайлець, викладач Ужгородської богословської академії ім. блаж. Теодора Ромжі.

Після виступів цих учасників дискусії, слово мали теж інші учасники семінару.

Загалом учасники висловили вдячність організаторам семінару та сподівання, що такі наукові зустрічі будуть проводитися й надалі.

Окрім згаданих учасників, в семінарі взяли участь:

– від Василіянського Чину Святого Йосафата: о. Віталій Попадюк, генеральний директор видавництва Отців Василіян «Місіонер», о. Макарій Ленів, ігумен василіянського монастиря в м. Дрогобичі, о. Павло Ясиновський, з цього ж монастиря, о. Іван Майкович, ігумен Крехівського монастиря, о. Никанор Ситар та д. Піо Павлик, з Василіянського інституту філософсько-богословських студій у Брюховичах, о. Тарас Іванина, настоятель Боронявського монастиря, о. Веніамин Довганич, настоятель Мукачівського монастиря, о. Михайло Станко, намісник Малоберезнянського монастиря, та о. Лука Буняк і бр. Домінік Костак, з цього ж монастиря;

– сестри Чину Св. Василія Великого з м. Ужгорода, м. Хуста та м. Перечина;

– науковці, викладачі, діячі культури і науки та студенти.

На завершення семінару відбулося підбиття підсумків, після чого секретар Провінції Святого Миколая о. Франціск Онисько, ЧСВВ, виступив із подячним словом, в якому теж наголосив, що цей рік в Провінції Святого Миколая буде присвячений о. Атанасію Пекарю та його науковій спадщині.

Останньою частиною програми семінару була зустріч усіх учасників за кавою, під час якої була можливість ближче познайомитися, поспілкуватися та придбати усі три томи «Нарисів історії Церкви Закарпаття» авторства о. А. Пекаря.

З нагоди цього наукового заходу Провінція Святого Миколая видала для усіх учасників брошуру з біографією о. А. Пекаря і загальним оглядом його «Нарисів історії Церкви Закарпаття», а також пам’ятну картку з фотографією о. Атанасія, його висловом і підписом.

Інформація та світлини із сайту osbm.org.ua

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *