Вівторок, 2018-02-20    9:14:07 UTC+1    Новини

У четвер 15 лютого 2018 року в УНІАН (Українському незалежному інформаційному агентстві новин, вул. Хрещатик, 4) відбулася прес-конференція, на якій було представлено й обговорено результати соціологічного дослідження «Освіта очима батьків», проведеного соціологічною агенцією «Фама» із м. Львова.

Питання формату і якості шкільної освіти та їх відповідність сучасному розвиткові суспільства є актуальним від початку незалежності України. Важливим кроком її реформування було прийняття у вересні 2017 року Закону «Про освіту». У цей час соціологічна агенція «Фама» проводила опитування батьків, які мають дітей шкільного віку, на замовлення Комісії у справах освіти та виховання Української Греко-Католицької Церкви. Дослідження мало з’ясувати готовність батьків до освітніх новацій і до участі у виховному та освітньому процесі. А також, як готові батьки реалізувати своє право на релігійну освіту дітей?   У багатьох європейських країнах держава підтримує недержавну освітню послугу, фінансуючи на 70-80 %. Велика частина таких шкіл є конфесійними та становить значний відсоток всіх шкіл, це дає можливість позитивно впливати на освітній процес країни. Новий закон передбачає запровадження фінансування за принципом «гроші за дитиною». Опитування досліджувало рівень інформованості про цю новацію. Взаємодія батьків, церкви, школи та держави зможе оновити, розвивати і наповнювати новим змістом підходи до освіти і виховання.

Доповідачами під час прес-конференції 15 лютого були:  с. Христофора Буштин, СНДМ, голова Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ;  Мар’яна Малачівська, кандидат соціологічних наук, директор Соціологічної агенції «Фама»; Оксана Сенчук, голова правління ГО Київська батьківська християнська асоціація  «Алетея», секретар Громадської Ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти й науки України; о. Петро Майба, СДБ, керівник напряму католицького шкільництва Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ, перед тим – багаторічний директор гімназії Шептицьких у Львові; Богдан Сенчук, модератор,   засновник компанії «52А КОНСАЛТИНГ».

Сестра Христофора Буштин розпочала свій виступ із ствердження, яке є частиною християнського погляду на гідність особи і сім’ї, що першими відповідальними за освіту і, передовсім, за виховання своїх дітей є батьки. Церква підтримує це право батьків, але нагадує, що батьки, окрім виховання та мудрості, які потрібні їх дітям у житті, мають передати також моральні, духовні цінності своїм дітям, передусім, власним прикладом. Засвоєнню цих цінностей в середовищі освіти можуть сприяти, зокрема, конфесійні школи. У Європі, як і в Україні, діють конфесійні школи різних релігійних конфесій.

«...Ми знаємо, що більшу частину дня дитина проводить в освітньому закладі. Тому Церква завжди підтримувала батьків у їх ініціативі створити конфесійні школи», – сказала с. Христофора.

Сестра Христофора зазначила, що право батьків обирати освіту для власних дітей, передусім, реалізується через справедливий розподіл державних субвенцій. У новому законі про освіту такі субвенції передбачені для шкіл різних форм навчання. «Батьки мають право на такі освітні і навчальні заклади для своїх дітей, які будуть забезпечувати продовження їх родинного світогляду і в освітній інституції. Без додаткових витрат на оплату таких інституцій», – зазначила голова Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ.

Батьки мають усвідомити свою відповідальність не лише за виховання у сім’ї, але й також куди їх дитина йде навчатися. Вони повинні зрозуміти, що у них є право вибирати і є право на це впливати. Однак, нині бракує активності батьків щодо питання майбутньої освіти їх дітей.

«Зі свого боку Церква розуміє, що оскільки освіта і виховання належить до природи і місії Церкви, то Церква має брати активну участь у тому, аби усвідомлювати батькам це їх право і можливість. Зокрема, наша Церква сприяє батьківській консолідації батьківських спільнот через батьківську асоціацію (...) Мета цієї асоціації – не кількісна участь членів, а максимальна згуртованість зрілих людей, які мають як християнську, так і батьківську позицію і готовність сприяти аби середовище куди входить їх дитина було безпечним, відповідало тим цінностям, які вони сповідують і забезпечувало таку цілісну формацію особистості», – розповіла с. Христофора Буштин.

«Сьогодні є величезне очікування від батьків цієї свідомості. Треба аби батьки сьогодні творили інші форми освітніх закладів», – підсумувала голова Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ.

Представила дані самого дослідження «Освіта очима батьків» кандидат соціологічних наук, директор соціологічної агенції «Фама» Мар’яна Малачівська. Також інші учасники прес-конференції запропонували цікаві думки, зокрема, у зв’язку з результатами цього соціологічного дослідження, яке дає змогу довідатися і проаналізувати бачення батьками дітей-школярів проблематики освіти й виховання в Україні в загальному, як також їхню відкритість на нові моделі та способи організації освіти, зокрема при допомозі шкіл релігійних конфесій.

Соціологічне опитування, за результатами якого відбулася прес-конференція, було проведене соціологічною агенцією «Фама» у вересні-жовтні 2017 року. Застосовувалась пропорційна стратифікаційна вибірка. Участь в опитуванні взяли 1000 батьків дітей віком від 7 до 16 років, які проживають у поселеннях міського типу [крім території АР Крим, Донецької та Луганської областей].

Так за результатами 53% батьків визнають, що беруть на себе відповідальність в освітньо-виховному процесі своїх дітей повною мірою. Але при цьому 51% респондентів переконані, що вони не можуть впливати на освітньо-виховний процес у навчальному закладі, де навчається їхня дитина.

Атрибутами якісної освіти батьки визнають: кваліфікованих педагогів, які віддані своїй справі (90,4%), якісні знання (89,9%), безпечність перебування в навчальному закладі (85,4%), мотивацію дітей до навчання як вдома, так і в школі (81,4%), всебічний розвиток (79,3%), довірчі стосунки між учнями та вчителями (79,0%), використання інноваційних підходів до навчання (78,2%).

Основною проблемою батьки визначають: недостатнє фінансування шкіл (28% учасників), важку програму (19%), низький рівень кваліфікації педагогів, непрофесійність (14%).

Також 5% батьків вважають, що в навчальній програмі є багато непотрібних (зайвих) предметів. 8% респондентів незадоволені переповненими класами та школами. 10% респондентів турбує питання недоукомплектованих шкільних бібліотек.

Для 2% батьків проблема полягає ще й у тому, що навчальна програма та вимоги до знань, які необхідно засвоїти учню, часто змінюються через безперервне реформування системи освіти, однак при цьому ще 2% вважають, що система освіти інертна і немає швидкої реакції на суспільні зміни та вимоги сучасності.

Прочитати детальніше результати дослідження можна на сайті соціологічної агенції «Фама». Агенція створена в січні 2010 року. Із 2011 року Агенція є колективним членом Соціологічної Асоціації України (САУ), а з 2016 року — акредитована як всеукраїнська дослідницька організація.

Використано інформацію із сайтів press.unian.ua та osvitoria.media
Відеозапис цілої прес-конференції можна переглянути за цим посиланням

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *