Понеділок, 2017-12-04    17:28:31 UTC+1    Новини

Цьогорічна зустріч єпархіальних координаторів Стратегії розвитку УГКЦ – 2020 «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом», яка відбулася у понеділок 27 листопада (пополудні) – п’ятницю 1 грудня 2017 року, проходила в місцевості Лос Молінос біля Мадрида, в реколекційному домі римо-католицької архидієцезії Мадрида, столиці Іспанії. У зустрічі взяли участь єпархіальні координатори з єпархій та екзархатів УГКЦ з усього світу. Саме єпархіальні координатори є відповідальними за впровадження програми «Жива парафія − місце зустрічі з живим Христом» на місцях.

Головною темою цьогорічної зустрічі була тема останнього Синоду єпископів УГКЦ, який відбувся у вересні 2017 року у Львові-Брюховичах, «Літургія і молитва», яку представив на зустрічі владика Венедикт Алексійчук, голова Патріаршої літургійної комісії. Упродовж тижня координатори програми спільно працювали над втіленням цієї головної теми Синоду 2017 року на єпархіальному та парафіяльному рівнях, а також обговорювали успіхи та виклики уже проведених програм.

Серед учасників зустрічі були два ієромонахи-василіяни: о. Павло Сербай, координатор програми «Жива парафія» у Прудентопольській єпархії, Бразилія, та о. д-р Теодосій Грень, віце-ректор Папської Української Колегії Святого Йосафата в Римі, який був провідником щоденних духовних наук під час робочих днів зустрічі.

Зустріч із ординарієм для східних католиків в Іспанії кардиналом Карлосом Оcоро Сьєррою

У перший день роботи відбулася зустріч з архиєпископом Мадрида, кардиналом Карлосом Оcоро Сьєррою, який також є єпископом-ординарієм для східних католиків, які проживають в Іспанії.

Владика Кен Новаковський, голова робочої групи стратегії «Жива  парафія», представив архиєпископові працю робочої групи та познайомив його з координаторами, які представляють усі єпархії та екзархати УГКЦ в усьому світі.

«Ця зустріч є дуже важливою, бо говоримо про живу парафію, тож мусимо знати, як проголошувати Боже Слово в теперішньому часі, – сказав кардинал Карлос. – Дякую Богу і Святішому Отцю, що створив східний ординаріат [в Іспанії], серед якого найчисельніші українці. Для мене було відкриттям те, яке багатство і ласки має ваша Церква. Для кращої опіки вірних я  призначив о. Андреса Мартінеса генеральним вікарієм для усіх католиків східного обряду, а в місяці травні цього року мав можливість особисто зустрітися з усіма священиками, які опікуються вірними в Іспанії».

«Хочу подякувати, що ви йдете за своїми вірними. Ви заволоділи моїм серцем, зробивши його більшим! » – зізнався архиєпископ Мадрида.

Тема другого дня зустрічі «Літургія і молитва»

Головну тему другого дня зустрічі представив у своїй доповіді владика Венедикт, Єпарх Чиказький, який також є головою Патріаршої літургійної комісії. Він зосередив увагу слухачів на літургії як «спільній справі». Мова йшла про літургію в ширшому значенні цього слова, ту, яка включає усе добове коло богослужінь.

Основним моментом життя парафії є молитва: «У нас будуть живі парафії, коли матимемо постійні стосунки з живим Богом», – наголосив архиєрей.

Під час зустрічі був, зокрема, згаданий досвід життя Віденської римо-католицької архидієцезії, коли кардинал Крістоф Шенборн зупинив увесь архиєпархіальний механізм, наголошуючи на тому, що «нам бракує не креативності, а часу для молитви». «Реформи принесли великі зміни і я бачу небезпеку... адже все це веде до виснаження і розчарування», – ідеться в листі кардинала до своїх священиків.

Аналізуючи молитовне життя в УГКЦ, владика Венедикт висвітлив такі питання:

  • богослужіння добового кола і їх краса;
  • доступність богослужінь для мирян через катехизу та богослужбові тексти;
  • катедральні собори як взірці літургійного життя;
  • вишкіл добрих душпастирів, формація дияконів, підготування кваліфікованих співців тощо.

«Не богослужіння маємо підлаштовувати під людей, а людей готувати до богослужіння», ‒ зазначив під час своєї доповіді владика Венедикт.

Зустріч завершилася презентацією напрацювань Патріаршої літургійної комісії, конкретними пропозиціями, які покликані оживити молитовне життя парафій, сформувати у вірних здорову літургійну культуру.

Координатори Стратегії УГКЦ – 2020 ознайомилися із статистичними даними УГКЦ

«Аналіз душпастирського стану всіх парафій УГКЦ на основі статистичного опитування 2015 року» ‒ такою була основна тема третього дня всецерковної зустрічі координаторів Стратегії УГКЦ – 2020.

Виконавчий секретар робочої групи для впровадження Стратегії УГКЦ – 2020 о. Андрій Онуферко представив координаторам напрацювання статистичного відділу. Також координатори дискутували над новою методологією збору статистичних даних за 2017 рік завдяки онлайн-опитуванню, пробний варіант якого було розроблено секретаріатом робочої групи.

У рамках зустрічі о. Андрес Мартінез, вікарій для католиків східного обряду в Іспанії, організував для координаторів програму ознайомлення із столицею Іспанії, Мадридом, його релігійною та культурною історією.

Зокрема, учасники зустрічі відвідали катедральний собор архидієцезії Мадрида (La catedral de Santa María la Real de la Almudena). Варто зауважити, що в соборі є унікальна каплиця Santisima nel Real de la Almudena, оздоблена мозаїкою відомого богослова та священика о. Марка Івана Рупніка, ТІ.

Візит до Мадрида вкотре засвідчив увагу архиєпископа Мадрида Карлоса Озоро Сієри, ординарія для католиків східного обряду в Іспанії, до духовенства та вірних УГКЦ на території Королівства Іспанії.

Праця під час заключних днів зустрічі

Упродовж двох наступних днів єпархіальним координаторам програми «Жива парафія − місце зустрічі з живим Христом» УГКЦ було представлено напрямки розвитку УГКЦ на період до 2020 року, які представив о. Петро Рак, керівник Відділу комісій Патріаршої курії УГКЦ. У виступі особлива увага була звернена на методологію співпраці Патріаршої курії та єпархіальних координаторів.

Отець Петро представив Календарний план Патріаршої курії УГКЦ на 2018 рік, адресар Патріарших відділів та комісій, видання Патріаршої курії УГКЦ.

Отець Віталій Токар, відповідальний за канонічний підрозділ робочої групи, представив принцип формування єпархіальних структур УГКЦ, звернувши увагу на офіційні документи УГКЦ.

Також було зроблено аналіз вже існуючих структур у поодиноких регіонах на прикладах Нью-Вестмінстерської єпархії та Львівської архиєпархії. У своєму представленні о. Віталій зазначив, що єпархіальні структури слугують інструментом до втілення напрацювань Отця і Глави Церкви, Синоду єпископів УГКЦ та Патріаршої курії УГКЦ.

«Єпархіальне пасторальне планування» стало ключовою темою четвертого дня зустрічі. Під керівництвом владики Богдана Данила координатори із різних регіонів поділились досвідом формуванням пасторальних планів у їхніх єпархіях. Зокрема, о. Василь Чудійович представив досвід Київської архиєпархії, а о. Юрій Коласа (Австрійський ординаріат), владика Даниїл Козлінський (єпархія Покрови Пресвятої Богородиці у Буенос-Айресі, Аргентина), о. Ігор Наконечний (єпархія святого Володимира у Парижі, Франція), о. Павло Поточний (Перемишльсько-Варшавська архиєпархія, Польща) та о. Іван Нагачевський (Саскатунська єпархія в Канаді), представили їхній досвід.

Згодом с. Валентина Рябушко, координатор стратегії УГКЦ від монашества, представила внесок монашества у програму «Жива парафія», розкривши такі теми: «Особливості парафій, якими опікуються монаші спільноти», «Семінарійна і монастирська формація, запит суспільства і кількість покликань», «Спільнота − місце, яке Бог приготував для того, щоб ми могли виявити, розвивати і служити своїми дарами» та інші.

Також перед єпархіальними координаторами виступив із доповіддю і розповів про діяльність Пасторально-міграційного відділу УГКЦ його представник о. Віталій Храбатин. Священик розповів про роботу відділу як в Україні, так і на тих територіях, де є наші вірні, але немає ієрархічної структури УГКЦ. Говорячи про майбутню діяльність Пасторально-міграційного відділу, доповідач представив ідею та потребу створення Місійного інституту, який допоміг би частко задовільнити потреби вірних УГКЦ у різних країнах світу і виявив би конкретну турботу про душпастирів, кваліфіковано готуючи їх до служіння поза межами України. Була висловлена пропозиція, щоб для подальшої комунікації серед вірних УГКЦ у цілому світі більше вживати Інтерактивну карту УГКЦ.

Сестра Луїза Цюпа, заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, розповіла про приготування до теми наступного Синоду єпископів УГКЦ, який має відбутися 2–11 вересня 2018 року у Львові-Брюховичах, «Боже Слово і катехизація», щоб почути пропозиції та очікування єпархіальних координаторів.

Зустріч у Мадриді завершилась 1 грудня представленням координаторам основних завдань в наступних кроках щодо втілення розглянутої під час зустрічі тематики упродовж цілого наступного року.

За інформацією із сайту news.ugcc.ua
Світлини із сторінки програми «Жива парафія» у фейсбуці

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *