Неділя, 2017-11-12    17:31:40 UTC+1    Новини

У суботу 11 листопада 2017 року відбулася урочиста Божественна Літургія в соборі Святого Петра в Римі, на гробі святого священномученика Йосафата, з нагоди літургійного спомину його мученицької смерті, 12 листопада 1623 року. Ця Свята Літургія, яку щороку організовує Папська Українська Колегія Святого Йосафата для вшанування свого небесного Покровителя, цього року була включена як складова програми відзначення ювілею 85-річчя від відкриття теперішнього осідку цієї Колегії на Джанікольському пагорбі в Римі.

Цьогорічну архиєрейську Божественну Літургію очолив архиєпископ Циріл Васіль, ТІ, Секретар Конгрегації для Східних Церков. З ним співслужили преосвященні владики Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Папської великої базиліки святої Марії (Santa Maria Maggiore), Юрій Джуджар, апостольський екзарх для католиків візантійського обряду в Сербії і Чорногорії, Кіро Стоянов, апостольський екзарх для вірних візантійського обряду в Республіці Македонії та Кеннет Новаковський, єпарх Нью-Вестмінстерський УГКЦ, Канада. У Святій Літургії взяли чисельну участь священики: ректор, віце-ректор та духівник Колегії Святого Йосафата, генеральний вікарій о. Йоанікій Чверенчук, ЧСВВ, та інші ієромонахи василіяни з монастиря Головної управи Чину в Римі, колишні студенти Колегії Святого Йосафата, які прибули на відзначення її ювілею, як також священики — студенти цієї Колегії та інші, які служать у Римі.

Були чисельно присутні студенти і гості Колегії Святого Йосафата, сестри Чину Святого Василія Великого, Згромадження Служебниць Непорочної Діви Марії, Катехиток Святої Анни, Згромадження Вополоченого Слова та інших спільнот, а також миряни. Літургійні співи під час цієї Літургії чудово виконував хор Колегії Святого Йосафата.

У своєму слові після прочитання Євангелія архиєпископ Циріл торкнувся кількох важливих тем, пов’язаних із цьогорічним святом. Передусім, звертаючись українською мовою, Секретар Конгрегації для Східних Церков привітав усіх присутніх, які прийшли вшанувати святого Йосафата, і зазначив, що Божественна Літургія, яка щороку збирає в цьому головному соборі Католицької Церкви багатьох людей у день літургійного спомину святого Йосафата, показує нам, що, незважаючи на те, що люди змінюються, що змінюються питання, які є або здаються нам важливими, є в цих щорічних зустрачах щось незмінне. Незмінним є саме це місце, де поряд з гробом святого Петра, у престолі, над яким зображений святий Василій, знаходяться мощі святого Йосафата, як знак єдності Церкви та її життєвої сили, яка походить від Бога.

Далі проповідник вказав на значення святкування, яке відбувається цього року, у зв’язку з 85-річчям від відкриття нового осідку Колегії Святого Йосафата: воно дає нагоду пригадати Божі дороги, поглибити особисте розуміння та отримати просвічення від Святого Духа. З одного боку, заснування в 1932 році нової Колегії Святого Йосафата виявляє турботу і дбайливість Римських Архиєреїв, зокрема Папи Пія ХІ, з іншого боку – вказує на життєву силу української Церкви. Раніше ця Колегія виконувала роль семінарії, яка у Вічному місті готувала кандидатів до священства, на даний же час таких студентів є кілька, а в більшості в її стінах проживають і навчаються ті, які вже закінчили семінарії у своїх єпархіях і прибули в Рим для поглиблення своєї духовної та інтелектуальної формації, для здобуття ліценціату й докторату.

У дальшій частині проповіді, італійською мовою, владика Циріл зупинився над трьома дійсностями: покликанням, формацією та служінням. Ми отримуємо дар священства і здобуваємо наукову та духовну формацію не на те, щоб затримати для себе, – наголосив проповідник, – а для того, щоб краще служити Богові й людям. Стоячи біля мощей святого Йосафата – бачимо в його особі, житті та відданні себе на жертву приклад служіння ближнім для їхнього добра.

*   *   *

Цього ж дня о 13:00 год. ректор Колегії о. Луіс Касіян, ЧСВВ, у колегіальній каплиці очолив молебень до святого Йосафата. Разом із студентами участь у молитві взяли представники Конгрегації для Східних Церков, єпископи, священики, в тому числі ректори Папських східних колегій Вічного міста, а також інші гості, зокрема Надзвичайний і Повноважний посол України при Святому Престолі п. Тетяна Іжевська, представники Головної управи Василіянського Чину Святого Йосафата, працівники української служби Радіо Ватикану.

Після відправи молебню розпочався святковий обід, під час якого лунали численні привітання для Колегії та слова вдячності на адресу Конгрегації для Східних Церков, ректорату колегії, її працівників, за те, що спільними зусиллями дбають про інтелектуальний, культурний та духовний розвиток майбутніх священнослужителів Української та інших Східних Католицьких Церков.

Особливо знаменним моментом святкування стала презентація документального фільму про історію і життя Папської Української Колегії Святого Йосафата, яку підготувала Прес-служба Колегії (відповідальним за випуск цього проекту був Микола Мудрик, студент Папського Університету Святого Хреста). Дана відепрезентація віддає данину пам’яті Засновникам та Провідникам цієї Колегії, розкриває її значення в житті Церкви, а також показує сторінки життя студентів у ній.

Серед привітань особливо цінним було слово Секретаря Конгрегації для Східних Церков і колишнього студента Колегії Святого Йосафата архиєпископа Циріла Васіля, який згадав про родинну атмосферу зустрічі теперішніх та колишніх студентів Колегії попереднього дня, 10 листопада (див. нижче), та переказав ректоратові, студентам, сестрам, працівникам і всім присутнім вітання від Префекта Конгрегації для Східних Церков кардинала Леонардо Сандрі, який сам цього дня не зміг прибути. Архиєпископ Циріл, зокрема, згадав про добрі відгуки, які надходять про рівень підготовки, якість навчання та діяльність студентів Колегії та склав їм найкращі побажання у цей рік 85-річчя.

*   *   *

А попереднього дня, у п’ятницю 10 листопада, в рамках відзначення 85-річчя від заснування нового осідку Папської Української Колегії Святого Йосафата, у її каплиці, перед молитвою Вечірні, було освячено ікону небесного покровителя Колегії – священномученика Йосафата. Ця ікона є подарунком від президента Релігійного Товариства «Свята Софія» і ректора прокатедрального собору Святої Софії в Римі о. Марка Семегена та від пароха української парафії святих Сергія і Вакха та Жировицької ікони Божої Матері в Римі о. Івана Кулика, які також проживали й навчалися в цій Колегії.

Після цього розпочалася Велика вечірня з Литією, яку очолив Високопреосвященний Архиєпископ Циріл Васіль у співслужінні з єпископами, ректором та віце-ректором Колегії і священиками-гостями.

Богослуження супроводжувалося чудовим співом хору Колегії Святого Йосафата.

Після закінчення Вечірні, під час вечері, усі присутні мали нагоду поспілкуватися між собою, почути спогади єпископів і священиків, які є випускниками Колегії, про роки навчання в ній, а також дізнатися про її історію, яку представив докторант Папського Східного Інституту історик Олег Цуньовський.

Світлини Прес-служби Папської Української Колегії Святого Йосафата
із її сторінки у фейсбуці

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *