Понеділок, 2017-10-30    9:03:28 UTC+1    Новини

У п’ятницю й суботу 27 і 28 жовтня 2017 року в Івано-Франківській духовній семінарії імені свщмч. Йосафата відбулася ІV Міжсемінарійна науково-практична конференція на тему: «Отець Єремія Ломницький та шлях до святості Станіславівських новомучеників». Як відомо, о. Єремія Ломницький, ЧСВВ, співзасновник Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, був першим ректором Станіславівської (тепер Івано-Франківської) духовної семінарії у 1906—1915 роках.

Такі конференції відбуваються, за домовленістю між ректорами вищих духовних навчальних закладів УГКЦ, щосеместру. Як відомо, попередня, ІІІ Міжсемінарійна науково-практична конференція відбулася у другому семестрі минулого навчального року, у днях 12-14 травня 2017 р., у Василіянському інституті у Брюховичах, а її тема була: «Митрополит Йосиф Велямин Рутський і реформа чернецтва Київської митрополії у ХVІІ-ХVІІІ ст».

Також у цій конференції в Івано-Франківську взяли участь віце-ректор ВІФБС о. Єронім Грім та о. Полікарп Марцелюк, а також студенти Василіянського інституту брати-василіяни Яків Шумило, Віталій Овчар, Тадей Херович та Андрей Паберівський.

Крім них, взяли участь у конференції ігумен о. Йосафат Хаймик, ЧСВВ, та інші отці з монастиря Царя Христа в Івано-Франківську.

Свята Літургія в день відкриття конференції

Розпочалася конференція у п’ятницю 27 жовтня Божественною Літургією о 10:00 год., яку в храмі Івано-Франківської духовної семінарії очолив преосвященний владика Йосафат Мощич. З ним співслужили ректор ІФДС прот. Олесь Будзяк, віце ректор прот. д-р Андрій Чорненко, ігумен монастиря Царя Христа о. Йосафат Хаймик, ЧСВВ, настоятель парафії Кирила та Методія о. Йосафат Бойко, ВС. Крім семінаристів ІФДС, в Літургії взяли участь численні гості, зокрема священики та брати з різних семінарій і монастирів, які прибули на конференцію з різних місцевостей України. Серед учасників спільної молитви були і запрошені на конференцію сестри Згромадження Служебниць Непорочної Діви Марії на чолі з генеральною настоятелькою Згромадження с. Софією Лебедович.

У своєму пастирському слові владика Йосафат звернув увагу на те, що справжня любов виявляється у вчинках милосердя. Вміти ділитися, допомагати іншим, виходити назустріч їх потребам – це якраз те, до чого закликає своїх учнів Христос своїм словом та прикладом.

Під час Літургії владика уділив дияконські свячення семінаристу ІФДС бр. Андрію Недоступу, який виявив бажання служити для вірних УГКЦ в Казахстані. Вітаючи його, владика Йосафат підтримав його в цьому доброму намірі

У свою чергу, нововисвячений диякон подякував усім присутнім за молитву, а отцям-настоятелям – за духовний провід та опіку під час його перебування у стінах семінарії. Після цього ректор ІФДС прот. Олесь Будзяк подякував владиці за спільну молитву, дияконські свячення і за виголошене Боже слово і запросив всіх до спільної фотографії.

Урочисте відкриття конференції

Трохи згодом у приміщенні Івано-Франківського богословського університету імені Івана Золотоустого розпочалася офіційна частина ІV Міжсемінарійної науково-практичної конференції на тему: «Отець Єремія Ломницький та шлях до святості Станіславівських новомучеників».

Ректор ІФДС отець Олесь Будзяк радо привітав гостей та наголосив, що отець Єремія Ломницький, перший ректор Станіславівської духовної семінарії, завжди буде прикладом для кожного з присутніх. Далі до гостей звернулася генеральна настоятелька сестра Софія Лебедович, СНДМ, яка висловила свою радість з участі в цій конференції, присвяченій засновнику та духовному батьку їхнього Згромадження. Вона також відзначила, що о. Єремія має великі заслуги перед народом.

Від імені міського голови Івано-Франківська до учасників конференції звернувся його заступник, пан Олександр Левицький, який подякував ректорату семінарії за теплий прийом та відзначив важливість існування та діяльності цього духовного навчального закладу в адміністративному центрі Прикарпаття.

Після його виступу з вітанням до присутніх від імені ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника звернувся пан Олег Білоус, викладач цього університету, кандидат політичних наук. Пан Олег зазначив, що Івано-Франківська духовна семінарія та Прикарпатський національний університет дуже добре співпрацюють уже довгий період часу. Багато викладачів ПНУ мають лекції й у Богословському університеті.

Крім численних представників вищих духовних навчальних закладів УГКЦ в конфренції беруть участь також представники Білоруської Греко-Католицької Церкви.

Праця під час першого дня конференції

Після урочистостого відкриття конференції та вітальних промов розпочалося пленарне робоче засідання. Першим доповідачем був ректор прот. Олесь Будзяк, який розповів про історію, здобутки та перспективи духовного навчального закладу, який він очолює: «Минуле та сучасність Івано-Франківської (Станіславівської) духовної семінарії».

У ній о. ректор зазначив, що ця духовна семінарія мала нелегку історію. Заснована на зорі ХХ століття, вона перенесла тягар двох світових воєн, в час тоталітарного режиму після насильної ліквідації УГКЦ вона була закрита, а згодом, після легалізації нашої Церкви та здобуття Україною незалежності, відбувся визначний період її відбудови та розвитку. Зараз семінарія чудово функціонує і може похвалитися чудовими вихованцями.

Наступну доповідь виголосила с. Ореста Боршовська, ССНДМ, з такою темою: « «Твір твого духа» – о. Єремія Ломницький як духовний батько Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії». Вона, зокрема, згадуючи про перші десятиліття існування Згромадження, до якого належить, зазначила, що для всіх сестер служебниць «постать о. Єремії є дуже особливою, адже він був співзасновником їхнього Згромадження».

У своїй доповіді «Місійний вимір покликання о. Єремії Ломницького» о. Єронім Грім, віце-ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені митр. Йосифа Велямина Рутського у Брюховичах, представив учасникам конференції особу о. Ломницького як душпастиря, проповідника та провідника народних місій та розповів деякі цікаві факти з його життя. Після нього слово мав о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, Голова місії «Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ», який розповів про хід беатифікаційного процесу отця Єремії Ломницького.

Наступні доповіді цього дня стосувалися інших важливих для Івано-Франківської архиєпархії та УГКЦ в загальному особистостей, блаженних священномучеників Прикарпатського краю. Так, пан Олег Єгрешій, канд. істор. наук, доц. кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника та Інституту історії Церкви Івано-Франківського богословського університету ім. св. Івана Золотоустого УГКЦ, представив доповідь «Блаженний мученик Григорій Хомишин – співзасновник і покровитель Духовної семінарії у Станіславові (1907—1945 рр.)».

Після цього о. Віталій Козінчук, доктор філософії, член Національної спілки художників України, провідний науковий співробітник Музею мистецтв Прикарпаття, декан гуманітарного факультету ІФБУ, виголосив доповідь на тему «Постать блаженного Симеона Лукача як духовного батька для студентів-богословів Станіславівської духовної семінарії», а пан Олег Савчук, канд. істор. і філос. наук, викладач ІФБУ розповів про «Особливості пастирського становлення та служіння єпископа Станіславівського блаженного мученика Івана Слезюка». Крім того, дослідник життя о. Єремії Ломницького о. Даниїл Сікора, ЧСВВ, з монастиря Царя Христа в м. Івано-Франківську, поділився своїми дослідженнями архівних матеріалів про смерть та місце поховання о. Єремії.

Згодом кожний з учасників конференцій міг поставити запитання доповідачам, а після загальної дискусії перший день конференції було завершено пізнавальною екскурсією по Івано-Франківську.

Другий день конференції, субота 28 жовтня

Другий день ІV міжсемінарійної конференції розпочався з молитви у семінарійному храмі. Спочатку була відслужена Утреня, яку очолив віце-ректор ІФДС прот. д-р Андрій Чорненко. Опісля, о 8:00 год., о. Андрій очолив Божественну Літургію, у співслужінні з отцями-настоятелями ІФДС та священиками, які брали участь у конференції, під час якої усі спільно молилися про Божу опіку над усіма учасниками конференції та провід Святого Духа, щоб конференція була на Божу славу та на добро Церкві.

Після євангельського читання о. Юрій Павлюк, духівник Івано-Франківської духовної семінарії, виголосив проповідь, у якій зосередив увагу на стосунках між батьком та дитиною.

О 10:00 год. розпочалася праця в групах. Для проведення секційних засідань були сформовані три групи, праця в яких відбувалася наступним чином: спочатку доповідачі представляли опрацьовану ними тему, а після цього, під керівництвом модератора групи, відбувалося її загальне обговорення. На цих секційних засіданнях учасники мали можливість ще ближче познайомитись з постаттю о. Єремії Ломницького. Праця в групах була досить інтенсивною та насиченою, адже в кожній із секцій було представлено близько 10 доповідей.

Праця у першій секції, яка обговорювала тему «Покликання та священиче служіння отця Єремії Ломницького», проходила під головуваннянням с. Орести Боршовської, СНДМ. Учасники групи заслухали секційних доповідачів та детально обговорили цікаві факти з життя о. Єремії, його покликання до Василіянського Чину та років священичого служіння. Першу секційну доповідь мав білоруський студент ІФДС Тигран Латишев, який розповів про діяльність о. Єремії як ректора Станіславівської семінарії з особливої точки зору. «Я хочу розповісти про діяльність о. Єремії Ломницького з тієї сторони, як його бачили представники російського населення», – зазначив він. – «Тому прозвучать дуже цікаві факти з його біографії та особливостей служіння».

Праця іншої секції проходила під проводом о. Полікарпа Марцелюка, ЧСВВ, який є головою місії «Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ». Провідною темою цієї секції була: «Блаженний Григорій Хомишин – яскравий приклад ревного пастирського служіння». Як відомо, блаженний священномученик Григорій Хомишин був правлячим єпископом Станіславівської єпархії в той час, коли о. Єремія Ломницький очолював провід Станіславівської духовної семінарії. Під час цього секційного засідання викристалізувалося основне поле дослідження робочої групи: Українська Греко-Католицька Церква на початку переслідування та особа владики Григорія, який мученицькою смертю засвідчив вірність Церкві та народові. Постать владики Хомишина розглядалася в різних аспектах його діяльності, а передусім – у відношенні до о. Єремії Ломницького. Саме Владика Григорій Хомишин номінував о. Єремію ректором Станіславівської семінарії та фактично був його духовним батьком.

Учасники третьої секції обговорили дві не менш цікаві теми, об’єднавши в них життя та діяльність двох героїчних ієрархів переслідуваної Церкви: «Постать блаженного Симеона Лукача як взірець для християнського наслідування» та «Пастирське служіння блаженного Івана Слезюка як добрий плід для Христової Церкви». В обговоренні діяльності отця, пізніше підпільного владики, Івана Слезюка, учасники акцентували увагу на оточуючі обставини та на осіб, які мали вплив на формування особистості о. Івана та на його служіння. Праця цієї робочої групи проходила під кураторством кандидата філософських наук, викладача ІФДС п. Олега Савчука. Служіння Симеона Лукача та Івана Слезюка, які на одне покоління молодші від о. Єремії Ломницького, було ознаменоване терпіннями та боротьбою в нелегкі часи війни та радянського режиму.

Плідна праця у групах вилилась у цікаву дискусію після закінчення секційних засідань, на пленарному засіданні, під час якого модератори, представляючи групові напрацювання, систематизували історичні та богословські дослідження як особи о. Єремії Ломницького, так і цілої історичної епохи та всього його оточення. Як виявилося, душпастирська і проповідницька діяльність о. Єремії Ломницького та народні місії приготували його до того, щоб бути вихователем молодих співбратів у священстві, а перед закінченням бігу життя Господь випробував його переслідуванням та засланням далеко від рідного краю. Так, завдяки його досконалому послуху Божій волі Українська Греко-Католицька Церква отримала в ньому великого світоча віри і приклад для наслідування.

На завершення, після спільного обговорення і представлення результатів роботи в групах, о. д-р Андрій Чорненко звернувся до всіх учасників конференції та подякував за спільну молитву та наукову працю, принагідно нагадавши, що наступна, V міжсемінарійна наукова конференція відбудеться у 2018 році в Тернопільській вищій духовній семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого.

Найближчим часом в ІФДС планується публікація матеріалів конференції для того, щоб з ними могло ознайомитися якомога більше число зацікавлених осіб.

Інформація та світлини із сайту Івано-Франківської духовної семінарії ifds.org.ua
Див. також короткий підсумок конференції

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *