2017-03-20    12:58:50    Новини

2017.03.16 Lezione aperta 03У четвер 16 березня о 16 год. в конференц-залі Папського Східного Інституту в Римі відбулася відкрита лекція Преосвященного владики Бориса Ґудзяка, правлячого єпископа єпархії святого Володимира у Парижі для українців греко-католиків у Франції, Швейцарії та країнах Бенілюксу, і Президента Українського Католицького Університету. Тема доповіді владики Бориса: «Українська Греко-Католицька Церква і виклики історії, війни та місії. Нариси пророчого богослов’я».

На початку владику Ґудзяка та інших високоповажних гостей привітав декан факультету східних церковних наук Папського Східного Інституту о. Едвард Фарруджа, ТІ. У своєму слові він коротко нагадав присутнім про нелегку історію України та Української Церкви та відзначив «залізну волю» українців, незважаючи на такі численні факти пережитого насилля в історії, втілити в життя проект миру. Також він наголосив, що Українська Греко-Католицька Церква, хоч є меншиною в лоні Католицької Церкви, проте меншиною креативною, від якої ціла Церква може багато чому навчитися – як щодо героїчного прикладу священнослужителів і вірних, так і щодо особливої церковної спадщини. Також о. Фарруджа представив владику Бориса, вказавши на його великий вклад у розвиток української богословської думки та невтомну багаторічну працю як Ректора, а сьогодні – як Президента УКУ.

Після привітань владика Борис почав свою лекцію з того, що вказав на важливість Папського Східного Інституту як для всієї Вселенської Церкви, так і для східного християнства зокрема. В імені Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука та всієї Української Греко-Католицької Церкви владика висловив подяку Папському Східному Інститутові за всі ті можливості формації та освіти, надані ним Українській Греко-Католицькій Церкві, завдяки яким вона могла і може жити та зростати навіть в умовах випробувань.

У вселенському вимірі Божого задуму Україна, її народ, Українська Греко-Католицька Церква, навіть її «чудесне воскресіння», є явищами відносно «скромними». Хоча вони і «скромні», проте є символічними і сакраментальними. За словами єпископа, пильний погляд на Українську Греко-Католицьку Церкву все ж таки може відкрити знаки більш широкого виміру, знаки навіть пророчого характеру.

2017.03.16 Lezione aperta 02Все, що знаходимо позитивного, всі успішні реалізації, духовні подвиги, засвідчена мужність мучеників, позитивна статистика покликань тощо – все це плід дії Божої благодаті. Для всіх, що навчаються в цьому Інституті, Українська Греко-Католицька Церква може бути своєрідною ілюстрацією: аналізуючи цю Церкву, її життя та діяльність, можемо розвивати еклезіологію, пасторальне богослов’я, педагогіку тощо, які потрібні нам на сьогодні.

Владика наголосив, що важливим є ставити практичні запитання щодо майбутнього. Що є такого у східному католицькому досвіді, що робить його справді значущим? Таким, що дає життя, що дозволило християнам у важких життєвих обставинах залишатися справжніми наслідувачами Христа? Необхідно виявити основні елементи духовного життя вірних цієї Церкви, щоб його розвивати і робити більш ефективним. Таким чином УГКЦ покликана дати свій внесок для всієї Вселенської Церкви.

2017.03.16 Lezione aperta 04У той же час, щоб погляд на дійсність був реалістичним, важливо усвідомлювати проблеми і небезпеки, з якими зустрічається Церква. Випробування, страждання і духовний голод мільйонів вимагають від нас бути відповідальними, і бути ефективними, – наголосив владика Борис. Для того, щоб збільшити сили Церкви, використати якнайкраще теперішні можливості і подолати загрози, владика запропонував присутнім поглянути на досвід Української Греко-Католицької Церкви, її місію, як на конкретний приклад.

Голодомор, дві світові війни, знищення Церкви в Україні та її перехід у підпілля, так само, як і умови «Революції гідності» та теперішньої війни, – у всіх отих важких обставинах Церква і пастирі супроводжують свій народ наче відповідно до заклику Папи Франциска бути пастирями, яких пізнати по запаху овець.

На думку владики, потрібно дивитися в майбутнє, бачити проблеми, але бачити і дари, які Господь нам дає. Аналіз життя і діяльності Церкви, з її сильними сторонами і слабкостями, її можливостями і загрозами, дозволяє нам брати до уваги реальність і одночасно з вірою крокувати в майбутнє.

2017.03.16 Lezione aperta 06На початку ХХ століття Українська Греко-Католицька Церква мала тільки три єпархії і трьох єпископів. Тепер, через століття, незважаючи на всі біди і переслідування минулого століття, вона має 33 єпархії та екзархати і 52 єпископи. Така проста статистика не може не надихати… Поєднуючи аналіз позитивних та негативних елементів соціального й релігійного життя нашої Церкви і суспільства, преосвященний владика Борис вказав, як такий підхід може допомогти, з одного боку, реально оцінити ситуацію, а з іншого, – не знеохочаватися, а навіть навпаки, бачачи прояви дії Божої ласки, з натхненням і вірою продовжувати працю, до якої покликані на Божу славу.

Однією з важливих рис цієї доповіді було особисте свідчення, адже владика Борис розповідав не тільки про стан Церкви і суспільства як про події недалекого минулого, але про події, в яких він брав особисту участь спочатку як мирянин і викладач — історик і богослов, пізніше як священик і Ректор УКУ, а останніми роками – як єпископ УГКЦ.

2017.03.16 Lezione aperta 05Серед учасників цієї відкритої лекції були: Архиєпископ Циріл Васіль, ТІ, Секретар Конгрегації для Східних Церков, п. Тетяна Іжевська, Надзвичайний та Повноважний посол України при Святому Престолі, Преосвященний владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре, о. Назар Давид, ТІ, Ректор Папського Східного Інституту, викладачі та студенти ПСІ та інших навчальних закладів Рима.

Були присутні також представники Василіянського Чину Святого Йосафата: Протоархимандрит о. Ґенезій Віомар, Головний радник о. Степан Стареправо, ректор Папської Української Колегії Святого Йосафата і Головний радник о. Луіс Касіян, віце-ректор цієї Колегії о. Теодосій Грень та студент ПСІ диякон Кипріян Стефанишин.

Після доповіді Преосвященного владики Бориса присутні мали змогу дати свої коментарі, коротко поділитись деякими своїми рефлексіями та поставити доповідачеві запитання.

Відеозапис конференції владики Бориса Ґудзяка італійською мовою можна переглянути тут.

Для сайту osbm.info диякон Олександр Стефанишин, ЧСВВ.
Використано також матеріал із сайту української секції Радіо Ватикану.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *