Постанови 75-тої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, 26-27.04.2017 р., Львів

Постанови 75-тої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, 26-27.04.2017 р., Львів

П’ятниця, 2017-05-05    17:24:21 UTC+2    Послання

Синод КВА УГКЦ 201626-27 квітня 2017 року Божого в Патріаршому центрі у Львові під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбулася Сімдесят п’ята сесія Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви.

Нижче подаємо Постанови цієї сесії Синоду, офіційне Повідомлення Секретаріату Синоду про порядок його проведення і питання, які на ньому розглядалися, а також Заяву Cиноду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ з приводу «об’явлень» с. Марії Баран, які поширює о. Антоній Григорій Планчак.

Постанови Сімдесят п’ятої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ,

26-27 квітня 2017 року Божого, Львів

 1. Взяти до уваги стан виконання рішень головної теми Синоду Єпископів УГКЦ 2013 року щодо стратегії розвитку нашої Церкви на Сході України − «Напрямки нової євангелізації в УГКЦ».
 2. Взяти до уваги звіт Місійного фонду УГКЦ про стан надходження коштів та їх розподіл.
 3. Взяти до уваги стан співпраці між єрархічними структурами з Галичини з єрархічними структурами інших теренів України.
 4. Доручити Патріаршому економатові УГКЦ опрацювати Статут Загальноцерковного фонду священичої солідарності і подати його на розгляд та затвердження Синодові Єпископів УГКЦ 2017 року.
 5. Прийняти Заяву Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ щодо «об’явлень» с. Марії Баран, які поширює о. Антоній Григорій Планчак.
 6. Від імені Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ висловити подяку владикам і отцям-душпастирям нашої Церкви в Польщі за належну душпастирську опіку для українських заробітчан та емігрантів.
 7. Для забезпечення належної душпастирської опіки українських заробітчан та емігрантів в Польщі:
  А. Просити Блаженнішого Святослава направити листа до польського католицького єпископату у справі співпраці УГКЦ з Єпископською Конференцією Польщі для надання належної душпастирської опіки в Польщі вірним УГКЦ.
  Б. Просити владик Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ у співпраці з єпископатом УГКЦ в Польщі активно дбати про забезпечення належної душпастирської опіки нашим заробітчанам та емігрантам у Польщі.
  В. Просити отців-душпастирів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ інформувати своїх вірних про структури та про різноманітні ініціативи та заходи УГКЦ у Польщі, щоб наші вірні могли отримати належну душпастирську опіку у своїй Церкві під час перебування в цій країні.
 8. Для належного вшанування жертв акції «Вісла» 1947 року:
  А. Відслужити в неділю, 30 квітня 2017 року Божого, заупокійні богослужіння за жертв цього насильства.
  Б. У всіх катедральних соборах нашої Церкви встановити пам’ятні дошки для вшанування жертв цього насильства.
 9. Взяти до уваги звіт про діяльність Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ.

Ці  постанови набирають чинності 15 травня 2017 року Божого

Голова Синоду
Блаженніший Святослав

 

Повідомлення Секретаріату Синоду про Сімдесят п’яту сесію Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ

Patriarshyj dim u L'viv26-27 квітня 2017 року Божого під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава в Патріаршому центрі у Львові відбулася Сімдесят п’ята сесія Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви.

У синодальних засіданнях брали участь усі чинні єпископи Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, а також: владика Євген (Попович), Митрополит Перемишльсько-Варшавський; владика Володимир (Ющак), Єпарх Вроцлавсько-Гданський, і владика Ніл (Лущак), Єпископ-помічник Мукачівської греко-католицької єпархії.

У першій половині дня, перед початком синодальних засідань, відбувся семінар із питань душпастирства УГКЦ на теренах Східної та Центральної України.

Головною темою цієї Сесії Синоду Єпископів Верховного Архиєпископства була тема «Стан виконання рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2013 року зі Стратегії розвитку нашої Церкви в Україні поза межами Галичини, звіт про діяльність Місійного фонду та співпраця з єпархіями із Заходу України». У контексті розгляду головної теми синодальні отці заслухали доповідь владики Богдана (Дзюраха) про стан виконання рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2013 року щодо Стратегії розвитку нашої Церкви на Сході України — «Напрямки нової євангелізації в УГКЦ». Прийняли звіт про діяльність Місійного фонду УГКЦ, який склав о. Роман Небожук, та переглянули механізми співпраці між ієрархічними структурами з Галичини з ієрархічними структурами інших теренів України, про які доповів владика Василь (Тучапець).

У розділі опрацювання синодальних документів Синод прийняв Заяву з приводу «об’явлень» с. Марії Баран, які поширює о. Григорій Антоній Планчак.

Значну частину синодальних засідань було присвячено розгляду питання про забезпечення належної душпастирської опіки українських заробітчан та емігрантів у Польщі. Про сучасну душпастирську ситуацію в цій країні детально доповіли: Митрополит Євген (Попович), владика Володимир (Ющак) та о. Степан Батрух. У результаті розгляду цього питання Синод висловив подяку владикам і отцям-душпастирям нашої Церкви в Польщі за належну душпастирську опіку для українських заробітчан і емігрантів та прийняв низку рішень, які мають допомогти в забезпеченні належної душпастирської опіки нашим заробітчанам та емігрантам у Польщі.

Синод роздумував над питанням належного вшанування 70-х роковин акції «Вісла» та прийняв відповідні рішення для вшанування жертв цього насильства.

Про діяльність Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ відзвітував перед Синодом о. Андрій Стадницький, голова цієї Комісії. Синодальні отці затвердили цей звіт, взявши його до уваги.

Синод заслухав інформацію про діяльність Координаційної ради з питань душпастирства у критичних ситуаціях, яку подав владика Богдан (Манишин), голова Координаційної ради, та пані Марія Сохацька, яка розповіла про новітні терапевтичні практики, що можуть бути корисними для постраждалих від війни на Сході України і тих, хто має посттравматичний стресовий розлад.

Члени Синоду заслухали інформацію про місію і діяльність Українського католицького університету, яку подав пан Любомир Тарновський, фінансовий директор УКУ. Синод схвально прийняв інформацію про стан матеріального і фінансового забезпечення цього церковного освітнього закладу та про нові напрямки бакалаврських програм.

Сімдесят шосту сесію Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви буде проведено в червні 2017 року Божого.

Секретаріат Синоду Єпископів
Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ

Заява Cиноду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ з приводу «об’явлень» с. Марії Баран,

які поширює о. Антоній Григорій Планчак

Із 2004 року у двох монастирях УГКЦ – Святого Теодора Студита, що знаходиться в с. Колодіївка Підволочиського р-ну Тернопільської обл., та Введення в храм Пресвятої Богородиці, що в с. Великі Бірки Тернопільського р-ну Тернопільської обл., поширювалися для богопосвячених осіб і мирян т. зв. «об’явлення» і «послання». У цих монастирях стверджувалося, що одна із сестер, Марія Баран, «чує голос» Бога Отця, Бога Сина, Бога Духа Святого, Пресвятої Богородиці та окремих святих. Деякі «послання» записував о. Антоній Григорій Планчак, який підтверджував їх вірогідність і походження від Бога, не маючи на це ніякого права і повноваження.

Протягом 2005–2015 років у згаданих монастирях було проведено кілька канонічних візитацій, під час яких виявлено багато порушень монашої дисципліни, порядку і було вказано шляхи усунення цих порушень. Проте ані тодішні настоятелі, ані більшість ченців і черниць не прислухалися до вказівок церковної влади.

Для з’ясування і вирішення складних питань та проблем у цих монастирях у 2015 році з благословення Блаженнішого Святослава, Глави і Отця УГКЦ, була здійснена ґрунтовна канонічна візитація, яку провели три єпископи: Михайло (Бубній), Екзарх Одеський, голова Патріаршої комісії у справах монашества УГКЦ, Йосафат (Мощич), Єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії, і Теодор (Мартинюк), Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії. Крім того, для вивчення змісту й правдивості «об’явлень», «голосів» і «послань» Блаженніший Святослав, за порадою Римської Апостольської Столиці, створив був спеціальну комісію з фахівців у цих питаннях, яку очолювала с. Наталія Мельник, генеральна настоятелька Згромадження сестер Пресвятої родини, голова Ради вищих настоятельок інститутів богопосвяченого життя УГКЦ. У своїх дослідженнях комісія керувалася критеріями, які визначені спеціальним документом Конгрегації у справах доктрини віри 1978 року, що був опублікований у 2011 році.

Вищезгадані групи фахівців, виконуючи поставлене перед ними завдання, виявили в обох монастирях факти великого зловживання духовним саном, що призвело до шкідливих наслідків для духовного життя, психічного і фізичного здоров’я багатьох людей. Комісія не виявила жодних ознак того, що «об’явлення», чи «голоси», с. Марії Баран та інших сестер Монастиря Введення в храм Пресвятої Богородиці мають надприродне походження. Натомість було стверджено, що ті, хто їх поширює, маніпулюють поняттями чернечого послуху та духовного проводу. Підтвердженням цих висновків є також дослідження, що не один раз проводилися упродовж останніх десяти років.

Тож прагнемо повідомити духовенство, монашество і мирян нашої Церкви, що ці «об’явлення» суперечать вірі та навчанню Церкви і монашій традиції. Застерігаємо всіх вірних від їх використання для особистого духовного життя чи передавання іншим.

Подаємо до загального відома, що с. Марія Баран і о. Антоній Григорій Планчак не можуть більше від імені Церкви надавати духовний провід вірним і розповсюджувати будь-які «об’явлення» чи «послання».

Вважаємо, що з боку церковної влади було б неприпустимим замовчувати ці зловживання. Від імені Української Греко-Католицької Церкви просимо пробачення у всіх тих, хто постраждав від обману «об’явлень» чи кому було завдано духовної кривди або шкоди психічному чи фізичному здоров’ю.

Ближчим часом буде вжито низку заходів для впорядкування життя та діяльності цих двох монастирів відповідно до церковних законів і монаших правил та надано необхідну допомогу богопосвяченим особам, які бажають провадити монаше життя, налагодити відповідну чернечу духовність і дисципліну.

Запевняємо всіх, що ті кроки, які церковна влада зробила чи робить щодо згаданих монастирів, спрямовані на добро і захист людської гідності як членів самих монаших спільнот, так і тих, що звертатимуться до цих богопосвячених інституцій по духовний провід.

Закликаємо вірних до молитви за згадані монастирі, що переживають ці труднощі, за Боже благословення для всіх, хто пов’язаний із ними, за благодать Святого Духа для подальшого розвитку східного чернецтва в нашій Церкві.

Від імені Синоду Єпископів
Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ

† СВЯТОСЛАВ

Дано в Києві,
при Патріаршому соборі Воскресіння Христового,
у день Святого ісповідника Мартина, Папи Римського,
27 квітня 2017 року Божого

З приводу цієї Заяви відбулася прес-конференція у Тернополі, про яку див. на сайті news.ugcc.ua.

На цьому ж сайті можна ознайомитися з коментарем Кир Василя Семенюка, Митрополита Тернопільсько-Зборівського УГКЦ.

Світлини із сайту news.ugcc.ua.

Close Menu